Реклама / Ads
1| 3765 |30.09.2024 НОВИНИ

Експерт: Вносът ще охлади щенията за поскъпване на олиото

.
Олио
Спекулациите за поскъпване на олиото след прибиране на реколтата от слънчоглед се завихриха и тази година. Производителите на слънчоглед през ден се оплакват от слабата реколта и нарасналите разходи в опит да повлияят на изкупните цени.
 

"Слънчогледът в област Добрич е прибран, има пазар, но предлаганата цена на този етап от 850 – 860 лв за тон не отговаря на очакванията на производителите", коментира тези дни Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите. Затова сега слънчогледът стои по складовете, стопаните изчакват и не бързат да продават.

 

В същото време шефът на Държавната комисия по стоковите борси и тържища Владимир Иванов коментира пред БНР, че прогнозите за поскъпване на олиото заради слабата реколта на слънчоглед в страната няма да се оправдаят. Според него вносът ще компенсира евентуален недостиг у нас и едва ли ще допусне увеличение на цените на олиото повече от 10%.

"Чувствително увеличение в цената на олиото, за каквото предупреждават производители и преработватели на слънчоглед, няма да има. Европейският и световният пазар са баласирани и цените остават непроменени повече от половин година", казва Владимир Иванов. "Винаги, когато родното производство е по-малко, не е добре. Но на пазара празно няма. Естествено ще компенсираме високата вътрешна цена с цена от внос", поясни Иванов.

 

Припомняме, че миналата година по това време се завихри огромен скандал между производители и преработватели но слънчоглед. Под натиска на родните производители правителството удължи забраната за внос на евтин украински слънчоглед почти до края на годината. В същото време нашите земеделци не искаха да продават слънчогледа си, недоволни от предлаганите тогава цени за около 750-800 лв. на тон. От своя страна заводите за олио обявиха, че не може да продадат продукцията си, която е основно за износ, при по-високи изкупни цени на слънчогледа. В резултат на което внасяха слънчоглед от Румъния и Молдова. На пазара се появи и евтино румънско и украинско олио.

 

Сушата в България това лято е засегнала около 10 милиона декара и добивите на царевица и слънчоглед са спаднали с над 50% от нормалните за страната, обяви председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов. "При слънчогледа добивът се движи около 100 кг за декар, а при царевицата е около 200 кг, което е с над 50-60% под нормалното. Загубите наистина са много сериозни", каза Проданов. Той предупреди, че предвидените 11 млн. евро, които се отпускат на България от европейския земеделски кризисен резерв, плюс възможност за 200% национално съфинансиране, ще са крайно недостатъчни за покриване на загубите от ниските добиви.

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 13| 5314 |30.09.2024 Сватбата на Партията на свободата в Австрия и братството и с "Единна Русия" . 1| 4067 |30.09.2024 Димитър Куманов: Всички отрови от Перник отиват в язовир Пчелина, който е пред екологична катастрофа . 2| 3119 |30.09.2024 НОИ: Пет пъти повече жени взимат вдовишки добавки към пенсията . 2| 2274 |30.09.2024 ОАЕ осъждат нападение на резиденцията им в Судан: 'Зверска атака' от армията

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads