ЕСПЧ се произнесе по казуса на Лилия Бабулкова и Дарина Коилова за признаване у нас на техния брак
Като не признава брака на Лилия и Дарина, сключен във Великобритания, страната ни е прекрачила пределите си на преценка. Тъй като нямаме правна рамка, държавата трябва да я създаде, за да може да регулира техните отношения, очерта тя последиците от съдебното решение.
Ако в Семейния кодекс се регламентират регистрирани семейни партньорства, от това биха се ползвали всички български граждани, тъй като по статистика на НСИ над 60% от българското население живее без брак, подчерта Любенова в предаването "Хоризонт до обед".
"Ще има манипулации и истерии, че България е принудена да вкара еднополови бракове, да унищожи традиционните ценности. Това не е, което се иска. Иска се нещо много елементарно, което няма да накърни ничий брак и ничий живот. Просто да се признава една съществуваща ситуация за много еднополови и много повече разнополови двойки в България", заявиха Лилия и Дарина.
Ето какво още разказаха двете жени за съдебното решение на ЕСПЧ, съвместното си съжителство и това, което им пречи:
"Чувстваме се оптимистично. Това е много важна стъпка, но не е последната. За нас беше важно да бъде разпозната ситуацията, каквато е в България – че не се ползваме със същите права като семейните двойки."
"Много неща има, които са ни отказани. Все още не сме се сблъскали с всички от тях. Най-елементарните са чисто имуществените отношения. Това би довело до проблеми в наследяването на децата, които бихме имали."
Според адвокат Любенова докато при хетеросексуалните семейства съществува припознаване на дете и осиновяване, при хомосексуалните двойки не съществува такава възможност.
ЛГБТ хората в България са лишени от над 300 права, отбелязаха те, позовавайки се на проучване сред ЛГБТ общността.
Моля, подкрепете ни.