Евродепутатът Цветелина Пенкова инициира дебат за европейските фондове в България в Комисията по бюджетен контрол
Изминалата година беше маркирана от редица корупционни скандали в България. Записът на бившия министър на земеделието, в който апелира за прикриването на нередности в земеделските фондове и последвалите масови протести срещу корупцията в страната доведоха до серия от дебати в Европейския парламент. Прие се критична резолюция относно върховенството на правото в България.
По искане на евродепутатите от Групата на социалистите и демократите, председателят на Комисията по бюджетен контрол (CONT), Моника Холмайер, отправи писмо до комисаря по бюджета Йоханес Хан. В писмото се изказа тревогата на евродепутатите относно разходването на европейски средства в България и се иска справка на провежданите одити и проверки.
След незадоволителния отговор на Комисар Хан - член на Европейската народна партия (EНП), евродепутатите от Комисията по бюджетен контрол решиха да поканят членове на Европейската комисия (EC) и на Европейската служба за борба с измамите (OLAF), за да обсъдят ситуацията в България.
Почти година по-късно скандалите продължават. Налагането от САЩ чрез Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на санкции на български граждани за тяхната значителна роля в корупцията в България, както и за техните мрежи, обхващащи 64 организации е безпрецедентно.
Разкрит бе доклад на Европейската служба за борба с измамите за злоупотреби с европейски средства на стойност 4,5 милиона евро по културния проект „Сердика“, известен още като „Ларгото“, което предизвика последващи реакции от Брюксел. Тази седмица се прие поредният доклад на ЕП, в който се споменава България като държава с множество случаи на корупция по високите нива.
Лидерът на Групата на социалистите и демократите в Европейския Парламент Ираче Гарсия обяви следното: „Проблемите с корупцията станаха запазена марка за правителството на Борисов и неговата партия ГЕРБ. Ето защо българите излизат на улицата. Евродепутатите от S&D осъждат това, което не е тайна за българите, а още по-малко за консерваторите в Европейския парламент. За съжаление групата на EНП винаги е решавала да остане сляпа.
България обаче започна да обръща страницата на последните парламентарни избори, проведени на 4 април 2021 г. и се надявам срамните практики на ГЕРБ и техните олигарси определено да бъдат затворена глава след предстоящите избори на 11 юли 2021 г.“
Очаква се и през есента на 2021 г. Комисията по граждански свободи, , правосъдие и вътрешни работи на ЕП (LIBE) да проведе мисия в България.
Моля, подкрепете ни.