Реклама / Ads
9| 9093 |31.08.2024 НОВИНИ

Евростат: Българи и румънци нямат пари за едноседмична почивка извън дома

.
Източник: Pixabay
Румъния и България са на първо и второ място в нова класация на Евростат „Процент на хората, които не могат да си позволят да прекарат една седмица годишно извън дома си на почивка“.
 

Данните на Евростат показват значителна неравнопоставеност и дисбаланс между държавите от ЕС по този показател. 60% от румънците не ходят на почивка, защото не могат да си я позволят, докато в България този дял е 44%. На трето място е Унгария с 43%.

 
В дъното на класацията отново са България и Румъния, що се отнася до делът на хората, които са пътували поне веднъж годишно - 28%.

 

Броят на хората, които ходят на почивка, варира значително в ЕС, което показва значителни неравенства. В проучването се разглежда по-подробно къде хората са най-ограничени финансово, за да си вземат отпуск.







Лятото е време за почивка за много хора в Европа. След дългите седем месеца работа август е време за изключване и прекъсване на връзката - мнозина се отправят към прекрасни дестинации, за да се попекат на слънце.

 

Въпреки това за много европейци почивката е по-скоро привилегия, отколкото даденост.

Според оценки на Евростат през 2023 г. около 29% от хората на възраст 16+ години в ЕС няма да могат да си позволят едноседмично пътуване.

 

В същото време през 2022 г. 62% от населението на ЕС на възраст 15+ години е пътувало извън дома поне веднъж в рамките на неработно пътуване. Това включва само почивки с повече от една нощувка. С други думи, 38% от гражданите на ЕС изобщо не са заминали през годината за лична почивка. Евростат обаче не уточнява дали това е станало по финансови причини.

 

Кой в ЕС пропуска отпуски?

 

В Испания делът на населението, което не може да си позволи едноседмична почивка, е 33%. В Италия този дял е 32%, а във Франция и Германия са отчетени резултати от съответно 25% и 23%. с общ дял от 60%.

 

В Норвегия само 7,9% от хората са икономически възпрепятствани да пътуват.

 

Икономически различия в рамките на ЕС

 

"Различията между нациите обикновено са свързани със силата на икономиката на дадена страна. Страните в дъното на списъка имат по-висок БВП от тези в горната част на списъка", каза професор Лин Минаерт, декан на Училището по хотелиерство към Метрополитенския държавен университет в Денвър.

 

"В момента в България има много хора, които се занимават с хотелиерство. Равнището на разполагаемия доход очевидно е важно, тъй като то позволява на хората да харчат пари за почивки. Различията при предприемането на почивки и разходите за тях отразяват някои от по-широките икономически различия в ЕС", заяви Професор К. Майкъл Хол от Катедрата по мениджмънт, маркетинг и туризъм в Университета Кентърбъри.

 

"Друго проучване на Евростат, чиито данни са събрани за последен път през 2022 г., разглежда процента на населението, което пътува по лични причини - като се отчитат само почивките с поне една нощувка.







През 2022 г. 84% от хората в Нидерландия са си взели почивка поне веднъж, а следващите в класацията са Люксембург (83%) и Финландия (81%).

 

Въпреки че решението да не пътуват може да бъде свързано с икономически пречки, има и други причини, поради които гражданите могат да изберат да си останат у дома. Професор Хол заяви, че културните и географските фактори също допринасят за моделите на пътуване.

 

Кои държави харчат най-много за почивки?

 

По данни на Евростат средните разходи за туризъм на човек варират значително в различните европейски страни.

 

През 2022 г. най-високи разходи за туризъм на нощувка е имал Люксембург - 175 евро, следван от Австрия - 154 евро, докато средният показател за ЕС е бил 87 евро.


Тези цифри отразяват разходите на туристите въз основа на тяхната държава на пребиваване, а не колко харчат туристите, посещаващи определена държава. Сред водещите икономики Германия е с най-високи разходи от 109 евро на нощувка. Под средното ниво са Франция (84 евро), Испания и Италия (и двете 72 евро).

 

Хората харчат повече за пътувания в чужбина

 

Средните разходи за нощувка също варират в зависимост от това дали пътуването е в страната или в чужбина.

 

"Вътрешно" се отнася до разходите в собствената страна, а не в други страни от ЕС.

 

Обикновено хората са склонни да харчат повече за нощувка, когато пътуват в чужбина, в сравнение с пътуванията в страната.







През 2022 г. жителите на ЕС са похарчили средно по 68 евро на нощувка при вътрешен туризъм и 117 евро на нощувка при пътувания в чужбина. В някои държави средните разходи за вътрешен туризъм са били под 40 евро и дори са паднали под 30 евро на нощувка, като например в Чехия и Латвия.

 

Най-високите средни разходи за вътрешен туризъм са отчетени в Австрия - 138 евро.

 

Жителите на редица държави са изразходвали поне два пъти повече средства за нощувка при пътувания в чужбина в сравнение с пътуванията в страната.

 

През 2022 г. това съотношение е било 3,7 в Латвия, следвана от 2,8 в Чехия.

 

Що се отнася до средните разходи за туризъм за едно пътуване, а не за една нощувка, Люксембург оглави списъка с 1261 евро. Той е следван от Австрия със 720 евро и Германия с 650 евро.

 

Разходи в страната или в чужбина?

 

През 2022 г. жителите на ЕС са похарчили приблизително 474 млрд. евро за туристически пътувания, като по-голямата част (53%) са били похарчени за пътувания в чужбина.


В 17 от 26-те държави от ЕС с налични данни повече от половината от разходите за туризъм са били предназначени за пътувания в чужбина.

 

Жителите на Люксембург са изразходвали най-много средства за пътувания в чужбина, като 98% от разходите им за туризъм са били насочени към чужбина, следвани от жителите на Белгия (90%), Малта (89%), Кипър (84%) и Нидерландия (81%).

 

За разлика от тях над 70% от разходите за туризъм на жителите на Румъния, Гърция и Франция са били за вътрешни пътувания.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 10| 3597 |31.08.2024 Прокуратурата проверява до месец казуса с имотите на Доган . 0| 2629 |31.08.2024 Институт по експериментална морфология: Вирусът Западен Нил не се предава от човек на човек . 0| 2546 |31.08.2024 Избягвайте пътуване в следобедните часове: Предупреждения за опасно време са в сила в Гърция . 4| 2514 |31.08.2024 Станишев: Подавал съм оставка като лидер на БСП. И през ум не ми е минавало да редя листи и да спъвам участието на партията в избори!

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads