Реклама / Ads
0| 2155 |06.11.2024 НОВИНИ

"Файненшъл таймс": "Лукойл" продава рафинерията в Бургас на катарско-британси консорциум

.
Руският енергиен гигант "Лукойл" планира до края на годината да продаде мажоритарния си дал в рафинерията си в България, най-големия актив на компанията на Балканите, на катарско-британски консорциум, пише в. "Файненшъл таймс", който се позовава на свои източници.
 

Компанията е обявила това си намерение в писмо до президента Владимир Путин, който трябва да одобри сделката.

 

"Лукойл" е избрал като купувач консорциум, съставен от "Орикс глоубъл" (Oryx Global), контролирана от катарския бизнесмен Ганим бин Саад ал Саад, и базираното в Лондон търговско дружество "Ди Ел Хъдсън" (DL Hudson), и би желал да приключи сделката до края на годината. Ганим бин Саад ал Саад имаше интерес и към покупката на рафинерията на "Лукоил" в Сицилия Ай Ес Ей Би (ISAB), но мощностите бяха продадени на частната кипърска инвестиционна компания "Джи Оу Ай енерджи" (G.O.I. Energy), подкрепена от базираната в Женева търговска фирма "Трафигура" (Trafigura), пише БТА.







"Орикс" е отказала коментар по темата, а от "Ди Ел Хъдсън" не са отговорили на изпратените им запитвания.

 

Пред БТА от пресслужбата на "Лукойл Нефтохим Бургас" посочиха, че няма да коментират информацията на този етап.

 

По рано през октомври енергийният експерт Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацият обаче посочи следното:

 

"По наша информация, Лукойл се готви да продаде рафинерията в Бургас именно на тези руски олигархични мрежи в Унгария и Турция, с което да задържи индиректно контрола на Русия над петролния пазар в Югоизточна Европа. Къде е българската държава и всички "евроатлантически" партии, за да спрат поредното изпиране на руските капитали у нас?".

 

Забраната за внос на петрол от Русия в ЕС след началото на инвазията в Украйна затруднява операциите на "Лукойл" в България, посочва изданието.

 

Миналата година българските власти наложиха на компанията 60 процента данък върху печалбата, за да окажат натиск върху собствениците, и освен това забраниха износа на продукти, произведени от руски петрол.







В писмото до Путин като потенциални купувачи на "Лукойл Нефтохим Бургас" са посочени и "Сокар" (Socar), държавната енергийна компания на Азербайджан, "КазМунайГаз" (KazMunayGas), държавната енергийна компания на Казахстан, както и турската петролна група "Опет" (Opet).

 

И трите компании не са отговорили на изпратените им запитвания.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2141 |06.11.2024 Западна медия: Президентските избори на 5 ноември 2024 г. се превърнаха в най-скъпите в историята на САЩ . 2| 2147 |06.11.2024 Заради шофиране под въздействието на кокаин: Осъдиха певицата Диона на 13 месеца условно . 1| 2144 |06.11.2024 Австралийското разузнаване: Нововъзникващата руско-китайска ос е повод за дълбоко безпокойство . 3| 6279 |06.11.2024 ФрогНюз по следите на опасна тенденция: Арбитражни съдилища запорират сметки по съмнителни процедури. И всеки може да изгори

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads