Фрогоко: Пловдивска адвокатка защити в съда свой колега от друг адвокат
Поводът за дисциплинарното производство бил, че адвокат Янев, в качеството му на адвокат, защитавал свой колега, срещу когото било повдигнато дисциплинарно обвинение, като в доказателствените си искания и пледоарията си отправял критики към съдия-докладчика Пенков, че вземал еднолични решения в процеса без да се консултира с колегите си, което е недопустимо, тъй като съдебния състав бил от общо трима души. Заради тези действия, Янев и клиентът му многократно искали отвод на съдията Пенков, но той упорито отказвал да се отведе като накрая чел и осъдително решение срещу обвинения.
След процеса Чавдар Пенков се почувствал обиден и сезирал Софийския адвокатски съвет с искане да образуват дисциплинарно дело на адв.Владислав Янев. Както всъщност и станало.
По този повод, адв.Янев потърсил за помощ по делото срещу него адв.Зоя Тошкова и друг популярен пеналист – адв.Владимир Шейтанов.
И така, преди седмица, след около 5 часа съдебно заседание, дуото адвокати успява да убеди съставът на Софийския дисциплинарен съд да прекрати делото срещу Янев.
Оказало се, че преди да се повдигне обвинение на Янев е следвало да има процедура по помирение, тъй като става въпрос за конфликт между адвокати. Този пропуск в процедурата бил достатъчен делото срещу столичния адвокат да не продължи.
В процеса на съдебния състав е представена и практика на Съда в Страсбург по делото „Морис срещу Франция“ където се застъпва, че правото на адвоката да отправя критики срещу съдебната система, включително срещу съдии е неприкосновено, като обратното би означавало задушаване свободата на професията, която е с призвание да защитава гражданите.
Това е и една от идеите на адв. Зоя Тошкова – да се бори за правото на адвокатите свободно да защитават клиентите си, без да се притесняват, че словото им може да се обърне срещу тях.
Тошкова е и за модернизиране на Закона за адвокатурата, тъй като в сегашния му вид се нарушават голяма част от правата на редовите адвокати. Дисциплинарните дела срещу тях се гледат само във вътрешните за адвокатурата съдилища, без право решенията им да се обжалват пред Съд от съдебната система на България. В по-благоприятно положение обаче се оказват членовете на органите на адвокатурата, тъй като решенията по дисциплинарни дела срещу ръководните кадри се разглеждат от Върховния касационен съд, което създава неравноправие между адвокатите.
Калин Пловдивски
Моля, подкрепете ни.