Ген. Запрянов: Провеждаме странна политика - хем сме в НАТО и осъждаме войната, хем не съвсем
„Дислоцирането на самолетоносача „Шарл де Гол” е част от решението на НАТО за подсилване на източния фланг. Тези самолетоносачи носят на борда си самолети, които са в състояние да охраняват въздушното пространство над територията на Румъния и България. Това е част от мерките на НАТО за сдържане на Русия”. Така в студиото на „Здравей, България” бившият зам.-министър на отбраната ген. Атанас Запрянов коментира новината за дислоцирането на френския боен кораб в района на Средиземно море.
По думите му въздушното пространство на държавите от Алианса се намират в единна система за противовъздушна и противоракетна отбрана. „Българското въздушно пространство е част от натовското. Извършва се координация с нашите военни власти, разбира се”, посочи той.
“Един от проблемите е, че нашите МИГ-29 не са съвместими с НАТО-вските, но това не пречи за общо дежурство. Ресурсът на МИГ-29 не е голям. Мисля, че проблемът с ремонтите ще се задълбочава. Единствената алтернатива е Полша”, коментира ген. Запрянов.
По думите му в момента има мирновременна мисия на НАТО, но при ескалация на напрежението тя може да премине във военновременна.
“Ние провеждаме странна политика, аз я нарича три в едно. Хем в НАТО, но не съвсем, хем сме в ЕС, но не съвсем, хем осъждаме войната, ама не съвсем”, заяви ген. Запрянов.
Украинската армия обяви, че е отблъснала опит на руските сили да превземат Мариупол
По неговата преценка Русия дава много жертви и напредва малко: “Заслугата на това е украинското командване и добрите действия на тактическо ниво”.
“Русия трябва да реши дали ще завладява цяла Украйна, както беше решила в началото, или ще води преговори. На бойното поле са важни фактите. Щом Русия е изчерпала настъпателните си способности с тази групировка, значи тя трябва да я смени”, каза той. Генералът смята, че икономиката на Украйна е в парализа. Той обаче беше категоричен, че при тази групировка на силите Украйна може да издържи.
Ген. Запрянов изрази надежда да се не прибегне до ядрено или химическо оръжие: “По-разумно е да се договори решене за спиране на огъня и проблемът да се реши по дипломатически път. Дори Русия да окупира цяла Украйна, пак резултатът ще е негативен за нея, защото ще носи отговорност за хуманитарните аспекти”.
Моля, подкрепете ни.