Реклама / Ads
0| 4729 |08.03.2022 НОВИНИ

Георги Кадиев бие камбаната: България има резерви за 3 месеца на петрол и за месец на газ

.
Георги Кадиев
Европа ще спре да купува енергоносители от Русия, може би на 50%, може би на 100%, защото това е последният куршум, образно казано, в револвера на Европа преди война. Ако иска наистина да има санкции за Русия и да не се финансира войната с европейски пари, трябва да се направи ембарго на покупките на петрол и на газ от Русия. Ако това се случи, България има резерви за около 3 месеца на петрол и за около максимум месец на газ. Това заяви Георги Кадиев.
 

Ако няма доставки на газ и се премине този срок, всичко зависи от правителството. Разбира се, първо ще излезем от отоплителния сезон, тъй като "Топлофикация" София, която е горе-долу една трета от потреблението на газ, няма да работи и така това ще отпадне като потребление. На второ място правителството вероятно ще накара големи газови потребители като Агрополихим, Неохим Стъкларски заводи и Химически заводи да спрат работа. И едва на последно място ще дойдат битовите потребители, които са относително малко, посочи още той пред БНТ.


Проблемът ще се появи истински през есента, и не само за България, а за цяла Европа, защото оттук до есента, ако няма руски газ, оттук до есента няма да можем да компенсираме руския газ, каквото и да правим. Дори Европейската комисия излиза сега с едно предложение, че до края на годината ще компенсира 80%, което е изключително оптимистично. А дори и да го компенсира, ще бъде основно с втечен газ, който ще пристига в Испания най-вече и няма да има маршрути към нас и към Източна Европа, и в Източна Европа общо взето ще бъдат най-рисковите държави, смята Георги Кадиев.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 7715 |14.09.2022 До два месеца „Газпром“ спира изцяло доставките на газ за Европа, прогнозира анализатор . 0| 4302 |16.07.2022 Русия ще загуби повече от Европа от спирането на газовите доставки, убеден е икономист . 0| 3595 |09.05.2022 Експерт: България може да задоволи потребностите си и в ситуация на петролно ембарго срещу Русия . 0| 3858 |01.05.2022 Шефът на ЕСО: Спирането на газа по никакъв начин няма да повлияе на електроснабдяването

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads