Реклама / Ads
14| 3004 |11.02.2024 НОВИНИ

Христо Иванов: Важни са управленските приоритети след ротацията, за МВнР Денков и Габриел сами да се разберат

.
Източник: личен архив
Дали ще отидем на предсрочни избори зависи от това дали ще има смисъл от тежките компромиси, които правим за участието си в управлението. Ако сме отговорни и зрели политически лидери, няма причина да отиваме на избори.
 

Ако не можем през попълването на регулаторите да осмислим управлението си, честното е да се обърнем към избирателите. Трябва да се фокусираме върху приоритетите на управлението след ротацията, а не върху министерските баланси, които са част от реализацията им. Това са част от тезите, които изложи лидерът на “Да, България” и съпредседател на “Демократична България” Христо Иванов в предаването “Неделя 150” на БНР.

 

Според Иванов казусът с външния министър не е димка, но изглежда така, защото се разиграва през медиите. “Установяването на законност и това България да бъде напълно суверенна държава има своите външно-политически измерения. Ние трябва да довършим членството си в ЕС с влизане в еврозоната и в Шенген и да се възползваме от всички  възможности на еврочленството. Също да излезем от условията на мониторинг, санкции и от челните места в класацията по корупция. Излизането от този статут зависи също от тази външнополитическа релация”, каза съпредседателят на ДБ. 

 

По думите му, спорът за външното министерство не е битов въпрос или плод на лични прищевки, а легитимен структурен интерес да се намери правилният баланс в ротационното управление. “За мен е важно да позволим на Мария Габриел и Николай  Денков сами да намерят решение на тези легитимни тези. Това не може да постави под съмнение управлението”, категоричен е Иванов. 




“За мен е важно, за да можем да говорим за следващото издание на ротационната формула е по-важно какви ангажименти за реформи ще бъдат заявени при предаването на щафетата”, каза партийният лидер. И напомни за решението на Националния съвет на “Да, България”, което даде мандат на партийното ръководство да води преговори за подкрепа за приоритетите и политиките на управлението след ротацията. Тя ще зависи от степента, в която се поема ангажимент те да се реализират. Сред тях са измененията в Закона за съдебната власт, които да довършат конституционната съдебна реформа, ясен механизъм за попълване на регулаторните органи, за да не могат те да бъдат политически парцелирани, избиране на независими и убедителни членове на Комисията за противодействие на корупцията.

 

Според Христо Иванов не просто трябва да се разкрие убийството на Мартин Божанов-Нотариуса, но и целия модел за незаконно експлоатиране на съдебната власт. “Трябва да се направи голяма аутопсия на модела на криминалната конструкция. Трябва да я направи парламентът, защото този въпрос има своите важни политически изменения - как са съдействали институциите за тази схема”, каза той по повод работата на специално създадената по случая парламентарна комисия. И предложи да започне дебат за законови промени при случаи на надделяващ обществен интерес да могат да се отварят материали от следствената тайна. 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 17| 2895 |11.02.2024 Активисти на "Възраждане" блокираха пътищата преди "Гюешево". Звучат революционни песни и гърмят пиратки . 49| 13622 |11.02.2024 Московия е преименувана на Русия с указ чак през 1721 г. Украйна разбива историческите „аргументи“ на Путин за "руските земи" . 34| 4481 |11.02.2024 "Решенията се взимат от други хора, на друго място". Радев не пропусна да нахока сглобката и говори за Нотариуса . 38| 4366 |11.02.2024 Тръмп заяви, че би насърчил Русия да нападне държава-членка на НАТО

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads