Реклама / Ads
0| 2832 |25.09.2022 НОВИНИ

Икономист от БАН: У нас се създаде предпоставка за самонарастваща инфлация

.
Политическият избор трябва да бъде категоричен, че са необходими вътрешни политики, които трябва да смекчат външния шок на енергийната инфлация, да се избегне рязко влошаване на ситуацията, свързана с индуцираната инфлация, която се самоподклажда, след като надхвърли 15% и достигна над 17% през август, ограничаване на риска от задълбочаване на спада в потреблението и увеличаване на безработицата".
 

Това каза пред БНР проф. д-р Татяна Хубенова от Института за икономически изследвания на БАН, председател на Съюза на икономистите в България.

 

По думите й в страната се е създала предпоставка за самонарастваща инфлация.

 

"Свръхликвидността е инжектирана и в българската икономика. Но това, което ние допуснахме, е изключително лош енергиен мениджмънт и изключително забавяне на реформите в енергетиката. ... Войната в Украйна също допринесе, но енергийната инфлация се наблюдава от края на 2021 г. и съчетана с свръхликвидната парична снабденост - ние сме в риска да потребяваме по-висока инфлация. Това изяжда доходите и намалява покупателната способност. Остава един висок риск за следващото полугодие", допълни тя.

 

По думите й нужна е “икономическа емпатия”, важна във времена война, за да се удържи подклаждането на инфлацията. Проф. Хубенова призова за смяна на философията:

 

“Не да се разсъждава, че чрез спекула и покачване на цените провалът на другите ще бъде мой успех. България трябва да премине към преосмисляне на поведенческите роли, които имат бизнесът, гражданите и обществото като цяло".

 

Не трябва да се допуска месечният прираст на инфлацията да е с по-голяма стъпка от допуснатата досега, призова тя. 

 

По думите й страната тепърва има да предприеме решителни стъпки по отношение на капиталовите разходи, които са под 1/4 от планираните за тази година.

 

“Прогнозата за бюджетното салдо през 2023 г. се основава на хипотезата за рецесия в Европа, пренесена в България по линия на по-ниско външно търсене и на рязък спад в инфлацията. Това би означавало относително забавяне на приходите в бюджета, докато разходите, без политическа воля, ще продължат да растат с вече планираните темпове", допълни тя.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 4634 |15.09.2022 Икономистът Георги Ангелов: Няма да се умира от липса на ток и газ през зимата . 0| 4613 |14.09.2022 Иво Христов в Страсбург: Бойко Борисов изпита пороците на системата, която сам създаде . 0| 3571 |09.09.2022 Икономистът Евгений Кънев: Не можах да разбера, защо президентът се занимава с цените на горивата у нас . 0| 4255 |08.09.2022 Икономистът Красен Станчев: Очаква ни тежка зима, но не и като Виденовата

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads