Имаме сделка: 15% мито за стоки от ЕС в САЩ

Сделката бе постигната на срещата на Урсула фон дер Лайен и Доналд Тръмп в неделя.
Преди срещата в голф клуба на Тръмп в Търнбъри, Шотландия, преговарящите обсъдиха митата върху ключови сектори като автомобили, стомана, алуминий и фармацевтика.
Тръмп, който по-рано игра голф със сина си, каза пред медиите, че иска да поправи „много несправедливото“ споразумение за САЩ. Той призна, че шансовете за сделка са 50 на 50 – мнение, което сподели и Фон дер Лайен.
„Имаше няколко спорни въпроса, но най-важният беше справедливостта“, каза Тръмп и настоя ЕС да отвори пазарите си за американски продукти.
Фон дер Лайен потвърди необходимостта от по-добър баланс в търговията. „Имаме излишък, САЩ имат дефицит. Трябва да го променим и да направим търговията по-устойчива,“ заяви тя.
Министърът на търговията на САЩ Хауърд Лътник, който пристигна ден по-рано, обясни, че ЕС трябва да отвори пазара си, за да убеди Тръмп да отмени заплахата за 30% мито, което трябваше да влезе в сила от 1 август.
„Въпросът е дали ЕС ще предложи достатъчно добра сделка, за да се откаже Тръмп от 30-процентовото мито“, каза Лътник и добави, че ЕС ясно иска – и трябва – да стигне до споразумение.
Друг служител на американската администрация беше предпазливо оптимистичен: „Очакваме сделка, но нищо не е сигурно, докато не е подписано.“
Това споразумение е значима победа, защото САЩ и ЕС са най-големите си търговски партньори и заедно формират около една трета от световната търговия.
Ако сделка не беше постигната и САЩ наложеха 30% мита от 1 август, ЕС беше готов с ответни мита за 93 милиарда евро (109 милиарда долара) върху американски стоки.
Според дипломати сделката включва 15% мито върху европейските стоки, внасяни в САЩ, подобно на споразумението между САЩ и Япония. За европейската стомана и алуминий се очаква 50% мито и възможни квоти за износ.
Официални представители се надяват, че 15% мито ще замени сегашното високо мито от 27.5% върху автомобилите.
Очаква се 27-те държави членки да договорят изключения за авиационната индустрия и спиртните напитки, но вероятно не и за виното.
Моля, подкрепете ни.





