Реклама / Ads
3| 4458 |05.10.2022 НОВИНИ

Иво Христов в Страсбург: Икономически егоизъм държи България на прага на Шенген

.
Иво Христов
„Критериите са изпълнени. Волята на България е налице. Време е Европейският съюз да спази собствените си правила и да приеме България в Шенген“, заяви в пленарна зала българският евродепутат.
 

„През юни България сне ветото си върху амбициите на Скопие да се присъедини към Съюза. Сторихме го въпреки откритите въпроси, за да не спъваме разширяването. През последните месеци над 100 000 украинци намериха покрив и прехрана в България, с което поехме своето бреме от войната. Междувременно стотици хиляди българи, които работят в страните от Шенген и допринасят с труда си за тяхното благосъстояние, все още подлежат на граничен контрол. Критериите са изпълнени. Волята на България е налице. Време е Европейският съюз да спази собствените си правила и да приеме България в Шенген.“

 

Това заяви в изказването си пред Европейския парламент Иво Христов, член на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП (S&D). В рамките на пленарното заседание в Страсбург евродепутатите обсъдиха присъединяването на България и Румъния към Шенген.

 

„Време е надраснем икономическия егоизъм, който държи три държави членки на прага на зоната под фалшиви предлози“, каза още Иво Христов.

 

„В тези много трудни месеци разширяването на Шенген ще е доказателство, че динамиката на Съюза не е изчерпана. Че солидарност, общо пространство и доверие между партньорите не са празни думи“, завърши изказването си българският евродепутат.

 

По-рано през деня Христов говори по темата и в ефира на Euronews Bulgaria. Там той коментира предстоящото решение на Съвета на Европа и поведението на Нидерландия така: „Поведението на Нидерландия е мотивирано най-вече от желанието да съхрани своето първенстващо положение като вход за всички европейски икономики през пристанището в Ротердам. Отварянето на южен коридор – през България – от Близкия Изток, се зловиди на Нидерландия. Това са егоистични съображения. Разширяването на Шенгенската зона е една от много редките възможности в момента Европа да покаже, че все още може да предложи нещо добро в период, в който Съюзът е подложен на такива турбуленции, че не е сигурно дали ще оцелее.“

 

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/


.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 2920 |10.10.2024 Проф. Анна Кръстева: Имаме по-големи шансове за сухопътен Шенген с редовен кабинет и антикорупционна програма . 2| 3397 |08.07.2024 Преките загуби за България от забавянето на пълното ни присъединяване към Шенген възлизат на 845 млн. лв. . 3| 4418 |19.12.2023 Иво Христов: Псевдоевропейците от сглобката убиват вярата в Европа . 1| 3443 |14.12.2022 Иво Христов към ЕП: Да не убиваме вярата в Европа, която българските полицаи охраняват с цената на живота си

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads