Той обясни и резултата от проверката за бягството на Пелов и Колев:  Оръжията са в спалните помещения на избягалите. После излизат и пазаруват в лавката. Отиват към специалното помещение за получаване на техника. Използват недобрата организация за предаване на вещи, достигат пост № 2, заплашват постовия и той задейства бутона, с който се отваря центалната врата. В двора се сблъскват с постовия на пост № 1. Той се опитва да ги задържи. Блъскат го. Срещу него стрелят,  той става и ги гони. Но се колебае дали да използва оръжието. Преценява, че не трябва да се използва.
За.-министърът каза още, че ще има дисциплинарки за 14 служители на затвора.
За него най-притеснително е това, че се е вкарало оръжие в затвора. По думите му комисията не е установила как е вкарано оръжието, има само предположения и догадки.