Изчезващият труд: Кой ще работи в България след 20 години?

„За последните две десетилетия броят на жените, които работят след 60-годишна възраст, е нараснал с 5,5%. Трябва да се променим, защото ако продължим по същия начин, животът ще ни смачка“, подчерта Богданов. Това не е просто констатация, а сериозно предупреждение за бъдещето на трудовия пазар в страната.
Според икономиста, България трябва да се запита дали има амбиция за висок икономически растеж, който да компенсира демографската загуба. За да достигнем наравно със "стагниращата Германия", страната ни трябва да постига поне 3,8% реален годишен ръст на икономиката.
„През последните 15 години 350 000 компании са изчезнали от националната икономика, половината от които са в промишлеността. Единствено дигиталният сектор и бизнес услугите успяха да създадат 100 000 нови компании за същия период“, добави Богданов.
Въпреки тази тревожна статистика, икономистът посочи, че има и положителни тенденции: „В последните 15 години наблюдаваме ръст от 115% в реалната производителност на труда. Когато имаш по-малко хора, те трябва да създават повече.“
По време на форума старши икономистът на ИПИ, Петър Ганев, изтъкна още един сериозен проблем – глобалния ръст на авторитаризма и подемът на автократите. „Намираме се в период на отстъпление на свободата и това се усеща всеки ден. Финансовата несигурност, с която се сблъскваме, няма да изчезне скоро. Тя ще остане дори след избирането на нов американски президент, и вероятността за нова финансова криза не е за пренебрегване“, добави Ганев.
Възможността за намаляване на трудоспособното население и ограничената икономическа активност поставят страната ни пред сериозни изпитания. Ако не започнем да преосмисляме подходите към икономическия растеж, технологиите и социалната политика, в бъдеще България ще трябва да се справя с нови и още по-сложни проблеми, които засягат не само икономиката, но и качеството на живот на всички граждани.
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.





