Караджов към пътищарите: Сроковете не са изтекли, плащанията ги няма в бюжджета на АПИ, защото не е ясен размерът им
“Плащанията ще се осъществят след осигуряване на средства на МРРБ, респективно на Агенция “Пътна инфраструктура“, с нарочно решение на Министерския съвет. В проектобюджета на АПИ за 2022 г. не са заложени средства за изплащане на натрупаните задължения по договори с надхвърлени стойности, защото не е уточнен точният размер на сумите”, посочиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
От МРРБ допълват, че ревизията на наддоговорените дейности за 2021 г. по договорите за текущ ремонт и поддръжка на републиканската пътна мрежа продължава. Дейностите се проверяват от междуведомствена работна група, в която участват съветник на министър-председателя, заместник-министри на регионалното развитие и благоустройството и на финансите, както и експерти от двете ведомства.
Работната група анализира месечните, допълнителните и извънредните задания, възлагани по договорите за поддържане на републиканските пътища. Други задачи са да се извърши ценови анализ на тези задания, както и да се установи точният размер на дължимите суми. Работната група трябва да установи още дали са приети със сертификати дейности, които не отговарят на заданията, и дали не са възлагани дейности, които не са предмет на договорите за поддръжка.
Срокът за работата й изтича в началото на месец май тази година. Дотогава работната група ще излиза с междинни месечни доклади, на базата на които безспорните неразплатени дейности по договорите ще бъдат веднага разплащани. За останалите суми държавата ще проведе преговори с всяка конкретна фирма за всяка конкретна дейност.
ФрогНюз припомня още, че през есента на миналата година пътищарите излязоха на няколко демонстрации в столицата и поискаха оставката на тогавашния служебен министър на МРРБ арх. Виолета Комитова. Те настояваха парите за извършените ремонти да бъдат платени. Тогавашният министър Комитова поиска среща с тях, но заяви - на разговорите присъстват посредници, а не реални собственици. Освен това Комитова посочи, че при над 20 хил. строителни фирми в цялата страна, протестиращите са десетки.
Протестиращите фирми поискаха да бъдат изплатени 900 милиона лева за извършената от тях дейност, а освен това поискаха и оставката на Комитова, която в крайна сметка изкара мандата си като служебен министър в МРРБ.
В крайна сметка споразумение бе постигнато миналата година. Комитова и пътните фирми се разбраха, договорите за бъдат прекратени предсрочно, а задълженията - изплатени. От Българската браншова камара “Пътища” обаче алармираха в отворено писмо по-рано днес, че фирмите все още чакат обещаните средства, а в Бюджет 2022 г. няма предвидени средства за разплащане по ангажиментите, поети от Агенция “Пътна инфраструктура”.
Една от първите работни срещи на министъра на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов след встъпването му в длъжност беше именно с представители на Браншова камара “Пътища“, заявиха от МРРБ.
Моля, подкрепете ни.