Най-висока глоба е наложена на държавната Национална електрическа компания - над 625 000 лв. Останалите дружества, които регулаторът санкционира са:  "Интерпром", "Енерджи МТ", "Мост Енерджи", "Гранд енерджи дистрибюшън" и "Интерелектрик".

Според проверката на КЕВР дружествата са нарушили европейските правила за търговия с ток, т.нар. "регламент REMIT". Това се е случило през първото полугодие на 2019 година. Тогава и шестте компании са осъществили сделки, чрез които са манипулирали пазара.

Решението на КЕВР може да бъде обжалвано в 14-дневен срок.