Реклама / Ads
3| 3469 |18.11.2024 НОВИНИ

Киър Стармър пред Си Дзинпин: Силни връзки между Великобритания и Китай са важни и за двете страни

.
Британският министър-председател Киър Стармър Източник: БГНЕС
Министър-председателят на Обединеното кралство Киър Стармър съобщи, че е заявил пред китайския президент Си Цзинпин, че иска "почтителни" отношения с Пекин, предадоха Пи Ей мидия/ДПА, посочвайки, че Стармър е първият британски лидер, който се среща с китайския президент от 2018 г. насам.
 

Двамата се срещнаха в Бразилия, където днес и утре се състои срещата на върха на Г-20.

 

Стармър е повдигнал пред Си въпроса за задържания борец за демокрация Джими Лай, за да покаже, че е готов да отправи предизвикателство към Китай относно посегателствата върху човешките права, но също така изразил желание за засилване на сътрудничеството в сферата на бизнеса.





Британският премиер е предложил освен това организирането на среща между британски и китайски висши представители в Лондон или Пекин, демонстрирайки желанието си за „последователни, трайни и изпълнени с уважение“ отношения между двете страни.

 

Той също така казал на китайския лидер, че „иска да се ангажира искрено“ по въпроси, по които двете страни имат разногласия, „включително относно Хонконг, човешките права и войната на Русия в Украйна“, отбеляза говорител на канцеларията на Стармър.

 

Министър-председателят бе категоричен, че „силни връзки между Великобритания и Китай са важни и за двете страни“, както и за „по-широката международна общност“.

 




Отношенията между Великобритания и Китай се влошиха през последните години заради опасения относно сигурността, човешките права, както и налагане на санкции срещу британски депутати, припомня ДПА.

 

Въпреки подновените контакти от управляващата лейбъристка администрация, отношенията все още са далеч от „златната ера“, която се стремяха да постигнат консерваторите по времето на Дейвид Камерън и Тереза Мей.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 2695 |14.10.2025 MI5 предупреди депутатите за шпионска заплаха от Китай, Русия и Иран . 1| 2576 |18.09.2025 Тръмп и Стармър: Великобритания и САЩ ще поведат технологична революция . 0| 2869 |12.05.2025 Путин да се отнася сериозно към участието си в мирните преговори, зове британският външен министър . 1| 2990 |21.03.2025 Киър Стармър обсъди помощта за Украйна с генерали от повече от 20 държави

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads