Китай се подготвя за военни учения след посещението на Пелоси в Тайван
Председателката на Камарата на представителите Нанси Пелоси направи кратко, но противоречиво посещение в Тайван, който Китай счита за отцепила се провинция. Това е първото подобно посещение на лидер на Камарата на представителите от 1997 г. насам.
Тя се случи на фона на високо напрежение между Китай и САЩ. Преди Пелоси официално да кацне в Тайван, китайски боен самолет прелетя през Тайванския пролив. Визитата на Пелоси рискува да трасне отношенията между Вашингтон и Пекин към ново дъно.
Новите учения на Китай около Тайван са най-големите в историята и са основният начин, по който Пекин отговаря на посещението на Пелоси. Ученията ще се провеждат в оживени водни пътища и ще включват стрелба с бойни патрони на далечни разстояния, казва Пекин.
Тайван поиска от корабите да намерят алтернативни маршрути, за да избегнат ученията, и преговаря със съседните Япония и Филипините за намиране на алтернативни авиационни маршрути.
Съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан каза, че военните учения са безотговорни и предупреди, че могат да излязат извън контрол.
Обявяването на подобни военни учения от страна на Китай е зловещо. Пекин направи същото през 1996 г., когато за последен път имаше така наречената "Криза в Тайванския пролив“. Но тогава всички забранени зони бяха доста извън териториалните води на Тайван.
Този път три от шестте зони навлизат в ограничението от 12 мили на Тайван. Това е безпрецедентно. Министерството на отбраната на Тайван вече нарече този ход нарушение на конвенциите на ООН и каза, че се равнява на въздушна и морска блокада срещу острова.
Ако Китай премести кораби или самолети в тези зони, това ще се равнява на нахлуване в територията на Тайван. Това прави залозите много по-високи, тъй като Тайван може да се почувства принуден да защити собствените си води.
Моля, подкрепете ни.