Реклама / Ads
3| 2678 |14.11.2024 НОВИНИ

Кметът на община Павликени за ФрогНюз: Решенията за водната криза са на масата, но трябва да бъдат чути от управляващите

.
Кметът на Павликени, инж. Емануил Манолов
"Призовавам управляващите, които ще поемат кормилото на държавата, наистина да се вслушват в предложенията на кметовете на общините.Там има много експерти с голям опит и знания, които могат да предложат реални решения за проблемите с водния режим. Тези предложения трябвада бъдат чути, за да се вземат спешни мерки, които да променят приоритетите и дневния ред на държавата.
 

Виждаме какви са реалните нужди в общините и трябва да обърнем внимание на малките населени места, които често остават в сянката на големите градове". 

 

Това заяви пред ФрогНюз кметът на Павликени, инж. Емануил Манолов.

Защо се стигна до воден режим в селата на община Павликени?


Една от причините е липсата на достатъчни количества от дъжд и сняг, което води до недостатъчни водни ресурси. Всички населени места в общината имат локални водоснабдителни системи и не са свързани с язовири. Освен това, остарелите водопроводни мрежи също допринасят за големи загуби – в някои села загубите достигат 80%. Проблемите се усложняват и от неексплоатирането на напоителните канали, които са били проектирани така, че да се намират близо до вододайни зони и дренажни полета. Причината за водния режим е комплексна. Проблеми със снабдяването е имало и преди, обикновено през летните месеци, но през последните сезони, включително пролетта и това лято, ситуацията се влоши. В момента сериозни проблеми с водоснабдяването има в половината населени места в общината.

Колко села са засегнати от режима и какви са конкретните ограничения за всяко от тях?


Община Павликени включва 20 населени места – два града (Павликени и Бяла Черква) и 18 села. По официални данни от оператора, в момента режим на водоснабдяване е въведен в девет села, като още едно или две села временно изпитват затруднения с водоподаването. Понякога и град Бяла Черква има проблеми с водоснабдяването, особено във високите си зони, заради недостиг на вода в помпените станции, захранвани от местните водоизточници.

 

Конкретните ограничения по села са следните:


.

село Лесичери: Въвежда се воден режим от 6:00 до 12:00 ч. и от 17:00 до 22:00 ч. Допълнително, с помощта на ВиК Йовковци, са осигурени цистерни с капацитет 1,5 тона, които се разпределят на различни места в селото. Четири такива цистерни се пълнят ежедневно от водоноски, които ги зареждат в Йовковци, където се следи качеството на водата.

 

село Долна Липница: Водоснабдяването е разделено на две зони. Ниската зона получава вода в понеделник и петък от 16:00 ч. до 12:00 ч. на следващия ден, а високата зона – във вторник и четвъртък в същия часови интервал.  

 

село Недан: Водоподаването е осигурено от 4:00 до 8:00 сутринта и от 16:00 до 22:00 вечерта. Осигурени са 13 цистерни за временно водоснабдяване, като селото е голямо по площ и население.

 

село Върбовка: Разделено е на две зони – горна и долна. Горната зона получава вода в понеделник, сряда, петък и неделя, а долната зона – във вторник, четвъртък и събота. Осигурени са 4 цистерни с капацитет 1,5 тона за временно водоснабдяване.

 

село Димча: Водоснабдяването е осигурено във вторник, четвъртък и събота, като допълнително са поставени 5 цистерни за временно снабдяване по улиците на селото. 

 


.

Кое село е най-зле в момента?


Най-зле с водоснабдяването е село Сломер. То се захранва от вододайна зона в съседната община Левски (село Варана). Въпреки че преди два месеца вододайната зона бе в добро състояние, в последно време почти пресъхна. Село Сломер е разделено на две зони: северната част и центърът получават вода от 19:00 до 7:00, а южната част – от 7:00 до 19:00. Въпреки това, водоснабдяването не е в състояние да отговори на потребностите и режимът не може да бъде изпълнен напълно.







Село Патреш също е засегнато, като водата се подава само в сряда, събота и неделя, когато се изчаква да се напълни водният резервоар. Тази ситуация показва сериозния недостиг на водни ресурси в някои от селата на община Павликени, като ограниченията в снабдяването засягат голям брой населени места.

Какви мерки предприема общината, за да облекчи положението на жителите по време на водния режим?


Община Павликени предприема редица мерки за облекчаване на ситуацията с водния режим: 

 

.

Цистерни за водоснабдяване: Община Павликени и ВиК „Йовковци“ закупиха и разположиха цистерни с капацитет 1,5 тона в засегнатите села. Това е важна мярка за временно водоснабдяване на жителите.

 

Доставки на бутилирана вода: Чрез държавния резерв бяха осигурени три тира с бутилирана минерална вода. Тази вода се раздава по график на жителите в най-засегнатите села.

 

Работи по водоснабдителната инфраструктура: В момента общината изпълнява предпоследния етап от проекта за водоснабдяване на град Павликени, финансиран частично от държавния бюджет. Част от този проект вече е въведена в експлоатация, а допълнително бе завършен проект за водоснабдяване на село Върбовка, започнат още през 1994 година и замразен през 2008 г. Въпреки трудностите, общината успя да намери финансиране и да завърши работата.

 

Проектиране на нови водоснабдителни мрежи: В момента се проектират нови водоснабдителни мрежи за 6 села. Има съгласуван проект за целия град Бяла Черква, и общината активно търси нови възможности за финансиране.

 

Обследване на съществуващите водопроводи: Общината е подписала договор с фирма, която извършва обследване на водопроводни мрежи в седем други села, за да бъдат открити и отстранени аварии, които не могат да бъдат локализирани визуално.

 

Използване на стари водоизточници: Община Павликени извършва проверки и възстановяване на стари помпени станции и изоставени кладенци, които се използвали от предишни ТКЗС (Трудово-кооперативни земеделски стопанства). Изпълнени са и 11 сондажа в 4 населени места, но за съжаление в повечето случаи не се открива вода, а в тези, в които я намираме, химическият анализ показва завишено съдържание на желязо и манган.

 

Взаимодействие с други институции: За подобряване на водоснабдяването и намаляване на натоварването на системата, общината активно сигнализира на министър-председателя и министъра на земеделието и храните с искане напоителната система да бъде редовно захранвана с вода. Това е важно, тъй като правилното оросяване на дренажни полета и лични кладенци в дворовете на жителите помага да се облекчи натоварването на водоснабдителната система.







Кога се очаква режимът да бъде отменен? Има ли план за дългосрочно решение на проблема с водоснабдяването?


Община Павликени се надява, че предприетите мерки ще доведат до успешен резултат. Въпреки това, се признава, че нужните средства са значителни, а бюджетът на общината е ограничен. Стремежът е да бъде подготвена проектна документация за бъдещи водоснабдителни обекти, които да бъдат финансирани чрез европейски програми и държавния бюджет. За съжаление, приемът за европейски програми все още не е отворен, а за обекти, финансирани от държавния бюджет, има трудности с осигуряването на средства. Общината предприема дори и собствени усилия за финансиране, но процесите са бавни и трудно се постига напредък. Въпреки това, всички тези усилия са насочени към осигуряване на дългосрочно решение на проблема с водоснабдяването в региона. 

 

Какви са най-сериозните предизвикателства, с които се сблъсквате при управлението на водните ресурси в района?


През годините проблемът с липсата на вода не е бил сред основните предизвикателства, но от март тази година той стана приоритет, тъй като се превърна в сериозен проблем не само в община Павликени, но и в много други части на България. Макар че общината успява да се справя с проблема благодарение на общи усилия, без да търси допълнително финансиране, предизвикателствата остават значителни.

 

Едно от основните затруднения е ограниченото финансиране за мащабни проекти. Например, проект за подмяна на водопровод в едно село може да струва около 11 милиона лева, но по Програмата за развитие на селските райони, в която участваме, има лимит за строителни работи от 1 милион и 900 хиляди лева.

 

Това означава, че дори да спечелим проект за едно село, ще можем да подменим не повече от 20% от водопроводната мрежа. Този лимит затруднява реализацията на ефективни дългосрочни решения за водоснабдяването. На техническо ниво, всеки проект трябва да бъде внимателно планиран, за да има смисъл от частичната подмяна на водопроводната мрежа, така че да се подобри водоснабдяването, налягането и дебитът на водата в цялото населено място.

Разглеждате ли алтернативни варианти за водоснабдяване, като изграждане на нови водоизточници или подобряване на съществуващата инфраструктура?


Община Павликени разчита в значителна степен на съществуващата инфраструктура и изоставени водоизточници, като тези от времето на ТКЗС и стопански дворове. Въпреки това, не навсякъде има възможност за използване на такива източници.

 

Един от алтернативните варианти, които разглеждаме, е използването на язовир Александър Стамболийски, който се намира в непосредствена близост до общината. Този язовир в момента е собственост на Националната електрическа компания и се използва само за енергийни и напоителни дейности. Въпреки това, водата от язовира е с добри качества, както показват изследванията на независими лаборатории и експлоатационното дружество.

 

За да се използва този язовир за питейни и битови нужди, ще бъдат необходими дълги и скъпи процеси на предварителни проучвания, проектиране и изграждане на пречиствателни станции. Това ще изисква значително време и средства, като също така ще включва довеждане на водопроводни мрежи до част от населените места, както в община Павликени, така и в съседните общини Севлиево и Сухиндол. Въпреки че този проект е дългосрочен, от няколко години наблюдаваме как различни ръководители на държавни институции говорят за него, но за съжаление, засега остава само в сферата на пожеланията.

Получава ли община Павликени подкрепа от държавни институции за справяне с водния недостиг, и каква е тя?


Община Павликени получава подкрепа от държавни институции, включително Министерството на регионалното развитие. Тази година общината подписа 10 договора с Министерството на регионалното развитие по официалната програма за държавния бюджет, която е за финансиране на проекти през следващите три години до края на 2026 г. От тези 10 проекта, 7 са свързани с водоснабдяването: един за изграждане на нов водопровод и 6 за проектиране на нови водопроводи.

 

Освен това, очаква се финансиране по Програмата за развитие на селските райони, като всички три проекта, които ще кандидатстват, са свързани с подмяната на водопроводна мрежа. Община Павликени също се готви да кандидатства по ПУДООС (Предприятие за управление на дейностите по опазването на околната среда), където се надява да бъде финансиран първият етап от подмяната на водопроводната мрежа в град Бяла черква. Според колегите от отдел "Регионално развитие, програми и проекти", общината непрекъснато следи възможностите за финансиране и има техническа готовност за много от проектите си, включително за редица села с водопроводни мрежи, които се нуждаят от обновление.

Има ли прогнози, че водният режим ще се отрази на земеделието и стопанската дейност в региона?


Относно земеделието, водният режим не се очаква да има голямо въздействие, тъй като земеделците в района от много години не развиват поливно земеделие. Те избират култури, които са устойчиви на суша, и на практика земеделските стопанства не ползват водоснабдяване за напояване. Това означава, че за земеделието няма да има сериозно отражение от водния режим. Въпреки това, водният режим се отразява на други стопански дейности.

 

В района има малки предприятия и шест училища, като три са извън общинския център, както и 11 детски градини, от които само три са в общинския център. Липсата на вода затруднява ежедневието и функционирането на тези институции. Когато няма достатъчно вода, се прибягва до доставка с контейнери, което е сериозно затруднение. Освен това, има и възрастни самотни хора, които нямат възможност да отидат до селската чешма, а за тях се грижи домашният социален патронаж, както и кметовете на населени места. Община Павликени е в постоянен контакт с колегите, за да решава тези проблеми, като се предприемат мерки на място, за да се осигури водоснабдяване за нуждаещите се.

А добре, може ли да кажем, че има училища и детски градини, които са потърпевши от водния режим?


Училищата и детските градини до известна степен са засегнати, но те успяват да се справят, когато имат вода. В града няма сериозни проблеми, благодарение на няколко етапа на подмяна на водопроводната мрежа, започнати още през 2015 година. Проектът беше разделен на етапи, за да може да се кандидатства за финансиране от различни програми през годините. Добре, че бяха направени тези стъпки, защото те осигуриха стабилно водоснабдяване за града. Повечето деца учат в училища в града, където също е Центърът за спешна медицинска помощ, както и болницата, и пожарната безопасност.

 

От друга страна, селата, които не са част от тези проекти, имат по-сериозни затруднения. Ако не бяха предприети тези стъпки за обновяване на инфраструктурата, със сигурност и в Павликени щеше да има сериозни проблеми. В момента, проблеми с водоснабдяването има и в болницата, обслужваща общините Павликени и Сухиндол. Например, в село Караисен, където са подменени 80% от тръбите, водоподаването е намаляло драстично, тъй като дебитът е паднал с 60%.

 

Какво се очаква в бъдеще?


Надявам се, че през следващата година ще има повече сняг и това ще помогне за възстановяване на водните ресурси. Надявам се също така, че ще получим навременно количество вода от язовирите по напоителните канали и че нещата няма да се проточват като тази година, когато водихме кореспонденция три месеца и водата беше пусната чак в края на м. юли. Надеждата е, че ще се осигурят нужните количества вода навреме, и че ще започнем частичната подмяна на водопроводната система в 3-4 села, което би довело до подобрение, макар и не пълно. Въпреки че не сме магьосници, всяка стъпка ще помогне. Продължителното снеготопене също би могло да бъде полезно, като източник на вода за региона.

 

Интервю на Бояна Маркова

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 2172 |13.11.2024 Юлия Навална: Не можем да позволим убиец и военен престъпник да управлява страната! . 2| 2177 |13.11.2024 БРИКС остави Турция в чакалнята . 5| 3157 |13.11.2024 Майка на 6 деца получи персонална пенсия от "колосалните" 276 лева . 1| 2175 |13.11.2024 Георги Вулджев: Тръмп залага на дерегулации и мерки, които биха се отразили положително на бизнеса в САЩ

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads