Кредитен консултант: Потребителските кредити у нас са с едни от най-ниските лихви в Европа
Заради по-високите лихви по депозитите – някои банки предлагат до 3%, поскъпването на ресурса ще доведе до малко по-високи лихви при потребителските кредити, каза той.
По думите му обаче има "леко отдръпване от потребителското кредитиране" при хората с по-високи доходи, които успяват да пестят.
"Хората с по-ниски доходи прибягват към потребителски кредити."
Тошев изказа очаквания за намаляване на потребителските кредити с 5-8% като брой, но като суми според него те ще нарастват заради ръста на доходите.
Българинът продължава да тегли потребителски кредити с лихви 5-7%, едни от най-ниските в Европа, посочи той и припомни, че през изминалата 2024 г. са били изтеглени повече потребителски и ипотечни кредити спрямо предходната.
Вече няколко поредни години спестяваме сериозни суми в банкови депозити – над 90 милиарда българинът държи като депозити, коментира кредитният консултант.
"Доста сериозни суми спестяваме в банковата система."
С 20 000 лева преди 5 години сме можели да купим повече неща, отколкото днес, отбеляза още Тихомир Тошев.
"Имаме обезценка. Затова и пазарът на имоти беше толкова горещ през последните 5 години. Този ръст изключва част от хората, които имат желание да си купят. Този ръст се формира основно в големите, областни градове. Тези високи цени карат част от хората, които бяха планирали покупка на имот, да се отдръпват и да изчакват."
Основното очакване на хората е, че влизането в еврозоната ще формира допълнителен ръст на имотния пазар. Но тъй като тези високи цени са на ръба на доходите, ако тази година се формира ръст, той ще е под 10%, изтъкна кредитният консултант.
Моля, подкрепете ни.