Това заяви служебният правосъден министър Крум Зарков по bTV.

"Не виждам връзка между специализираното правосъдие и престъпността", коментира Зарков позицията на главния прокурор, че престъпността се е увеличила след закриването на спецправосъдието.

"Законопроектът за антикорупционната агенция е продукт от дебатите, които се състояха още в миналия парламент. Стана един качествен законопроект, който надявам се сега, да се задвижи. Това би било, ако започнем с този законопроект, защо не.

Комисията ще разследва най-висшите държавници за корупционни престъпления и ще се съсредоточи само върху това, обясни Зарков.

"Ние имаме навика всеки да чете както иска. Колко пъти сме обсъждали мониторингови доклади, един казва супер, друг- ужас", заяви Зарков.

"Сега с този орган ще има добри разследвания. Въпросът с прокуратурата също трябва да намери решение – с една друга реформа и друг законопроект“.

Становищата на Венецианската комисия са много полезни, но в тях се казват две неща – по самите закони има множество бележки и ние ще ги отразим, категоричен е Зарков.

"От друга страна казва - не е достатъчно наказателното преследване на главния прокурор, трябва да се постави по-обширно въпроса за неговата дейност и неговата отчетност. Поставя въпрос за състава на ВСС, съотношението между квотите – все въпроси до болка познати“.

"'Нашият законопроект решава всички проблеми, които не са от конституционно ниво, допълни Зарков.

"Комитет за наблюдение на изпълнение на решенията от Европейския съюз също следи и в перспектива може да свали от България наблюдението на десетки дела“.

Засега мнозинство в парламента не се вижда за нищо или поне ситуационни мнозинства за определени неща. Аз залагам големи надежди, че народните представители разбират своята отговорност, трусовете ще бъдат преодолени и може би работата по законопроектите би могло да подпомогне този процес“.