Реклама / Ads
Frognews НОВИНИ И АНАЛИЗИ
2| 2410 | НОВИНИ

Новата хибридна война: Литва обяви извънредно положение заради беларуски балони

Новата хибридна война: Литва обяви извънредно положение заради беларуски балони
Източник: БГНЕС
Литва обяви извънредно положение, след като стотици балони от Беларус затвориха летището във Вилнюс и застрашиха националната сигурност. Решението идва след призиви към ЕС за действия срещу хибридната война на Русия и Беларус срещу НАТО.
 

Литовското правителство съобщи, че заради променящите се ветрове извънредното положение се въвежда в цялата страна, а не само в пограничните райони.

 

Гигантските балони се използват от контрабандисти за пренасяне на цигари и друга нелегална стока в Литва. Летището във Вилнюс е било затворено общо 60 часа през последните седмици – засегнати са над 350 полета и 50 000 пътници. Това в Каунас също е било затваряно няколко пъти. Според правителството извънредното положение ще позволи на армията да се включи по-активно в противодействието на заплахата от балоните и ще подобри координацията между институциите.

 

Анализаторите също разглеждат балоните като поредна форма на хибридна атака – кампания от саботажи, целяща да наруши националната сигурност или ключовата инфраструктура на балтийската държава и други съседни членове на НАТО.

 

От 2021 г. Литва, Латвия и Полша са изправени пред значителен мигрантски натиск от страна на Беларус, който и трите държави определят като хибридно нападение. Литва неколкократно е призовавала ЕС да санкционира беларуски длъжностни лица и да помогне в борбата срещу контрабандните балони.

f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Христос воскресе! Велик празник е! 3| 830 | Христос воскресе! Велик празник е! След успеха на Artemis II: Може ли човек наистина да живее на Луната? 5| 1692 | След успеха на Artemis II: Може ли човек наистина да живее на Луната? Лагард: 100 дни България с еврото – валутата вече обединява 21 държави 7| 1912 | Лагард: 100 дни България с еврото – валутата вече обединява 21 държави CNN: Път за 1,2 млн. евро от никъде за никъде или как се харчат еврофондове в Унгария 4| 2152 | CNN: Път за 1,2 млн. евро от никъде за никъде или как се харчат еврофондове в Унгария

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads