За 20 минути: Правна комисия се обедини около закриването на спецправосъдието
Текстовете бяха внесени от група депутати от "Демократична България", а обсъждането им започна на 10 септември (петък), но беше прекъснато, тъй като депутатите трябваше да влязат в пленарна зала за обсъждането и гласуването на актуализацията на държавния бюджет.
Освен закриване на спецправосъдието, законопроектът предвижда структурна промяна във ВСС и по-конкретно изискване председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд да са правораздавали там поне 5 години. Освен това се предвижда изборът им да става с т.нар. двойно мнозинство – поне 17 гласа „за“ в Пленума на ВСС, където са всички членове на съвета, както и мнозинство сред съдиите, избрани от съдии в състава на Съдийската колегия. Промените предвиждат такова двойно мнозинство да се изисква и при избора на административни ръководители на останалите съдилища.
От „Има такъв народ“ определиха решението като „символно“ и изразиха надежда в следващия парламент задълбочено да се занимае с темата. Всички изтъкнаха като проблем, че времето на настоящото Народно събрание е било недостатъчно.
От „Демократична България“ изразиха съжаление, че днес главният прокурор не е на заседанието в Правна комисия. Що се отнася до случката с чатовете между Иван Гешев и пиара на Бойко Борисов Севделина Арнаудова по време на заседанието в Комисията миналата седмица, Атанас Славов изтъкна, че това е още една причина да се предприеме стъпка към промени в българската прокуратура и съдебна власт.
Моля, подкрепете ни.