На Марс откриха вода, а у нас водната криза затяга примка на половин България, някъде я пускат само на четна дата
Има и случаи, в които водата идва само преди обед, което затруднява хората в делничните дни, тъй като са на работа. От днес е по-строг режимът в Тетевен. Ограниченията се увеличиха от 8 на 12 часа, като вода няма от 12:30 до 16:30 часа, също от 22:00 до 6:00 часа. Това е много лоша новина и за туристите, които лятото пълнят градчето.
С Плевен, Ловеч и Тетевен от тази седмица живеещите във воден режим българи станаха около 500 000. Според карта на "Зелено движение" режим е въведен в около 460 селища. В още към 250 има други проблеми с водата - замърсена е, липсва централно снабдяване и т.н.
Конкретните причини за безводието са различни, но обобщено главните са две - изчерпване на източниците поради топлото време и остаряла водопроводна мрежа, в която се губят преносите. И преди имаше режими, но сега се натрупаха доста топли години - изворите, кладенците пресъхнаха, някои язовири са с намалени обеми, поради което кризата се разрасна. Тъй като промените в климата ще продължат, а канализацията изисква много пари, време за ремонтите, а и самите ремонти би следвало да са стотици на различни места, не е ясно как точно държавата ще се справи с предизвикателството. До момента няма отговор. В една от изявите си наскоро в парламента министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова призна, че към момента се действа краткосрочно, а кардиналното решение изисква голяма дългосрочна политическа воля - признание, че срещу проблемите се действа на парче, а големите мерки са наистина голяма тема, по която засега никой не е подготвен.
Днес депутатите трябваше да се занимават с безводието. Коритарова, нейните колеги Петър Димитров, Владимир Малинов и Георги Тахов се явиха за изслушване, но то бе провалено заради неразбориите по другите точки от дневния парламентарен ред.
Моля, подкрепете ни.