Реклама / Ads
3| 3351 |01.08.2023 НОВИНИ

Министър Цоков и посланик Мертен се договориха двете страни да задълбочат сътрудничеството си във висшето образование

.
България и САЩ ще задълбочат сътрудничеството си във висшето образование Източник: МОН
България и САЩ ще задълбочат сътрудничеството си в областта на висшето образование, STEM обучението и медийната грамотност.
 

С различни инициативи ще бъде отбелязана и 120-годишнината от установяването на дипломатически отношения между двете държави. Това стана ясно по време на среща между министъра на образованието и науката проф.Галин Цоков и посланика на САЩ в България Н.Пр. Кенет Мертен.

 

„За нас е много важно както да обменим опит, така и да получим подкрепа за различните промени, които ще се случат в българското образование в следващите години“, заяви министър Цоков.

 

Той изтъкна, че през последните години е осъществен сериозен обмен с различни образователни институции в САЩ и американски учители преподават английски език в български училища.

 

Проф. Цоков подчерта и важността на сътрудничеството във висшето образование и по-специално на програма „Фулбрайт“, която осигурява стипендии за български магистри и докторанти в американски университети.

 

Посланик Мертен също изтъкна, че комисията „Фулбрайт“ е една от най-добрите линии на сътрудничество между двете държави във времето. По думите му сътрудничеството по тази програма се отплаща и ще донесе много предимства както на България, така и на САЩ. Затова и американската страна е открита към предложения за задълбочаване на това сътрудничество.

 

Интерес за тях представляват и проекти, свързани с наука, технологии, компютърни науки и математика – това, което най-често се свързва със STEM. Проф. Цоков изтъкна, че предстои в над 2200 училища в България да бъдат изградени STEM кабинети.

 

Затова ще ни е нужна подкрепа и чужд опит за подготовката на учители, които ще работят в тези кабинети, допълни образователният министър.

 

Министър Цоков и посланик Мертен обсъдиха и сътрудничеството между България и САЩ в областта на медийната грамотност. Това включва противодействие срещу дезинформацията, както и умения да се различават фалшивите новини.

 

Предстои реализирането на специален проект за медийна грамотност в България, финансиран от Държавния департамент на САЩ, на стойност 900 000 долара.

 

Министър Цоков и посланик Мертен обсъдиха и съвместни инициативи за отбелязване на 120 години от установяването на дипломатически отношения между България и САЩ.

 

Проф. Цоков изтъкна, че първата детска учителка в България е дъщеря на американски мисионер, а първите детски градини са създадени от учители, завършили в САЩ.

 

Историята на нашето предучилищно образование започва с американския опит, отбеляза той.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 3| 3010 |01.08.2023 Украинският вътрешен министър: Осуетен е опит на руски диверсанти да пресекат северната граница на страната . 3| 2880 |01.08.2023 След пропуски в закона: Правосъдният министър иска да добави и насилието по време на интимна връзка . 4| 2968 |31.07.2023 Министър Динкова: Обмисля се създаване на туристическа полиция . 0| 3205 |31.07.2023 Министър Шалапатова и Кристина де Бройн от УНИЦЕФ загрижени за повишаване на детското благосъстояние

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads