Още през май премиерът Румен Радев поиска ресорните министри да изготвят доклади за потенциални очаквани проблеми с безводието и за съответните мерки, които да се предприемат.
В началото на юни, по време на парламентарен контрол, регионалният министър обяви, че дебатът за ВиК сектора тепърва предстои, защото има населени места, които имат очевиден проблем с липсата на вода. Тогава Шишков уточни, че ще се направи анализ какви краткосрочни, средносрочни, дългосрочни мерки трябва да се предприемат.