Демонстрантите се събраха на площад "Сибелес" в самия център на столицата, по призива на консервативната Фондация за защита на испанската нация, предаде Франс прес. Някои дори скандираха "Пучдемон в затвора", като критика към лидера на каталунското правителство Карлес Пучдемон.


В интервю за Асошиейтед прес испанският външен министър Алфонсо Дастис заяви, че планът на регионалното каталунско правителство да проведе утре референдум за независимост е подигравка с демокрацията. Дастис обвини правителството на Пучдемон, че се опитва наложи система, противоречаща на целите и идеалите на ЕС.