„Мрачен ден за Европа“: Франция критикува търговската сделка с Тръмп

Новите тарифи са над три пъти по-високи от средната ставка от 4.8%, която действаше досега. Стоманата остава с мито от 50%, а преговорите по авиацията и фармацевтиката продължават.
Германският канцлер Фридрих Мерц приветства споразумението. То според него е предотвратило търговска война. Германските индустриални групи обаче реагираха негативно. BDI предупреди за „значителни негативни последици“, а химическата асоциация VCI нарече тарифите „твърде високи“.
Автомобилната индустрия също е притеснена. Германските производители очакват спад в продажбите и печалбите. От асоциацията VDA заявиха, че рамковото споразумение е положителна стъпка, но предупредиха за „огромни бъдещи разходи“.
Ирландия приветства предвидимостта на сделката, но изрази съжаление за високите мита. Френският министър по европейските въпроси я нарече „временна и небалансирана“.
Германската банка Berenberg също определи сделката като победа за Тръмп. Според икономистите ѝ тя е „асиметрична“ и ще навреди както на САЩ, така и на ЕС. Щетите за Европа ще се усетят първи.
Италианската банка UniCredit направи подобен извод. Според нея митата от 15% са високи, но това е „най-доброто, което ЕС е могъл да получи“.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен потвърди, че сделката е компромис. Тя обяви, че ще бъде въведена квотна система за стоманата. Фармацевтиката няма да бъде изключена от митата.
В момента ЕС е изправен пред 25% мита върху автомобили, 50% върху стомана и алуминий и общо 10% мито върху останалия износ. Без сделка, тези мита щяха да достигнат 30%.
ЕС първоначално предложи ответни мерки за 21 милиарда евро. След срещата на върха на НАТО през юни, Съюзът смекчи позицията си и прие споразумение, подобно на британския модел. В замяна получи обещания от САЩ в областта на сигурността и отбраната.
Китай все още води преговори с Вашингтон. През уикенда Тръмп временно отмени технологични ограничения, за да създаде възможност за сделка с Пекин.
Berenberg прогнозира, че германската икономика ще бъде засегната, но очакваният спад ще бъде частично компенсиран от новия пакет стимули, приет от Бундестага.
Моля, подкрепете ни.





