Нидерланският Тръмп се спъва в сформирането на кабинет. Има ли България все още шанс за Шенген?
В понеделник холандският сенатор Гом ван Стрийн подаде оставка от поста си, в който се опитваше да намери потенциални коалиционни партньори за победителя в изборите крайно десен Герт Вилдерс, след като в холандските медии отново се появиха обвинения в измама.
В Нидерландия лидерът на партията, която печели най-голям дял от гласовете на изборите, избира високопоставен служител, който да проучи възможните варианти за управляваща коалиция. Вилдерс е назначи Ван Стриен, който също е член на неговата крайнодясна партия PVV.
Бързото напускане на Гом ван Стриен, назначен в петък, подчертава трудностите пред коалиционните преговори, тъй като Вилдерс се стреми да състави правителство със себе си като министър-председател, пише "Ройтерс".
Ван Стриен, сенатор от Партията на свободата (PVV) на Вилдерс, заяви в изявление, че позицията му е станала несъстоятелна, след като през уикенда се появиха съобщения, че се бори с обвинение в измама. Той отрича да е извършил нарушение.
"Вярвам в неговата невинност", каза Вилдерс и добави, че се надява да обяви заместник днес.
PVV на Вилдерс отбеляза големи успехи на изборите на 22 ноември. Но с едва 24% от гласовете тя се нуждае от подкрепата на поне още две умерени партии, за да състави правителство.
Първите предзнаменования са лоши, като най-голямата консервативна партия - партията VVD на досегашния министър-председател Марк Рюте - в петък изключи възможността да участва в кабинет, ръководен от Вилдерс, въпреки че заяви, че може да обмисли възможността да предложи външна подкрепа.
Имаме ли още шанс за Шенген?
В интервю за ФрогНюз бившият посланик на България в САЩ Елена Поптодорова посочи, че се надява Вилдерс да не успее да сформира кабинет. В момента Нидерландия има служебно правителство.
"Докато служебното правителство на Марк Рюте е на власт в Нидерландия, има шанс да се отпуши блокажът, който Нидерландия ни слага за Шенген. Ако Рюте иска да покаже отчетливо различие от Вилдерс и политическите тези на неговата партия, би могъл - на база на заключенията на нидерландска мисия у нас - да промени досега заеманата позиция срещу България в Шенген. Ако Нидерландия промени мнението си, това ще улесни и Австрия в промяна на нейната позиция. Трябва да има много интензивна дипломатическа и публична офанзива в дните до гласуването в Брюксел", посочи тя.
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.