Реклама / Ads
2| 2146 |27.07.2025 НОВИНИ

Нощната жега убива по-безшумно

.
Източник: БГНЕС
Нощните високи температури се оказват по-опасни за сърцето от дневните горещини. Това показва мащабно проучване на екипа от Клиниката по кардиология в „Пирогов“, базирано на десетгодишен анализ на над 7400 случая на остър коронарен синдром.
 

Изследването, уникално по рода си у нас, разкрива тревожна тенденция: когато нощните температури не паднат под 18°C, рискът от инфаркт скача с 3.7 пъти – значително повече от ефекта на дневните жеги.

 

Още по-притеснителен е фактът, че опасността не отминава с разсъмването. Рискът от инфаркт се задържа високо до 7 дни след екстремните температури – като достига пик на третия ден след гореща вълна (+88%) и на седмия след студена (+33%).

 

Възрастта също не предпазва


Докато възрастните над 75 години са най-уязвими при студ, при жегите изненадващо най-засегнати се оказват хора под 55 години – при тях рискът се увеличава с 37%.

 

Тези резултати, посочени от д-р Иван Мартинов, началник на Отделението по инвазивна кардиология в „Пирогов“, налагат спешна промяна в здравните протоколи и системите за ранно предупреждение. Според него фокусът трябва да се измести от дневните пикове към нощните минимуми, както и към наблюдение на рисковите групи в седмицата след температурен екстремум.

 

София гори – дори през нощта: Градският топлинен остров и сърдечният риск


Изследването обръща внимание и на един често пренебрегван феномен – „градският топлинен остров“ (Urban Heat Island – UHI). Явление, при което температурите в градовете – особено нощем – са с 2 до 7°C по-високи от тези в околните селски райони.

 

Основните причини:


Асфалт и бетон: Абсорбират слънчева топлина през деня и я отделят бавно нощем – пречейки на естественото охлаждане.


Малко растителност: Зелените площи охлаждат чрез изпарение – когато липсват, охлаждането е минимално.


Антропогенна топлина: Автомобили, климатични инсталации и индустрията допълнително повишават градските температури.


Гъста застройка и тесни улици: Пречат на въздушния поток и създават „капан за топлина“.


София – горещият пример


В последните 5 години броят на т.нар. тропични нощи (Tmin > 20°C) рязко се увеличава – особено в централните райони на София. Според анализа:

 

Минималните летни температури в града се повишават с около 2°C на десетилетие – по-бързо от средните.
Нощното охлаждане почти изчезва – създавайки хроничен топлинен стрес.

Скрити, но смъртоносни ефекти


Липсата на прохлада през нощта не е просто дискомфорт – тя е сериозно натоварване за сърдечно-съдовата система, особено при възрастни, хронично болни и социално уязвими групи.

 

Увеличава се рискът от:

 

* инфаркти
* инсулти
* обезводняване
* топлинен удар
* сънни разстройства и хронична умора

Климатикът – не лукс, а спасение


В София, с нейната интензивна застройка и недостатъчно озеленяване, климатикът става жизненоважен, особено за хората, които не могат да напуснат града в летните месеци. Затоплянето на минималните температури е сигурен индикатор за климатичен стрес, който изисква по-сериозно внимание както от институциите, така и от гражданите.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 2146 |27.07.2025 „Книга на мъртвите“ се завърна от отвъдното: Археолозите откриха изгубен свитък на 3500 години . 0| 2176 |27.07.2025 Последният трон на Принца на мрака: Как Шарън направи невъзможното за Ози . 1| 1902 |27.07.2025 След натиск от партньори: Израел отваря пътя за доставки в Газа . 7| 2248 |27.07.2025 Доналд и Урсула: Сделка с дупки като на голф игрище

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads