2| 4557 |27.01.2019 НОВИНИ

Ноле бе жесток срещу Рафа и е шампион на Аустрелиън Оупън за седми път

.
Новак Джокович е шампион на Аустрелиън Оупън за рекорден седми път! Сърбинът постигна това по един наистина невероятен начин, унищожавайки във финалния сблъсък най-големия съперник в своята кариера Рафаел Надал, давайки му общо само 8 гейма в целия двубой - 6:3, 6:2, 6:3 за едва 2 часа и 6 минути!

В хода на турнира двамата демонстрираха убийствена форма, а Надал дори не бе загубил нито един сет. Заради всичко това, а и заради рекордният им 6-часов финал тук през 2012-а, всички очакваха поредната гладиаторска битка в мач №53 от най-дългото съперничество в историята на тениса! На "Род Лейвър Арина" обаче такъв нямаше, защото разликата между №1 и №2 в света изглеждаше по-голяма отвсякога. Джокович наложи своята воля и с много по-агресивна и лишена от грешки игра напълно надигра Матадора, който според мнозина играеше най-добрия си тенис на хард, съобщава Гонг.

По този начин Джокович изпревари Роджър Федерер и Рой Емерсън и със седем титли от Мелбърн е еднолично под №1 по този показател. Именно тук през 2008-а той спечели и първия си трофей от "големите четири". Тази сега е под №15 за него и в това отношение той вече е еднолично трети във вечната класация. Досега делеше тази позиция с Пийт Сампрас, който остава четвърти с 14. Надал пък запазва пасива си от три титли спрямо лидера Федерер - 17 при 20 за Маестрото.

С този успех Джокович вече води с 28:25 победи в съперничеството между двамата. Това бе и негова осма поредна победа на хард като в тази серия е спечелил 17 последователни сета.

С победата сърбинът ще увеличи още повече аванса си пред Надал в ранглистата и скъсява само на 2 титли пасива си спрямо него по отношение на трофеи в Големия шлем.

Джокович постигна това с феноменален тенис в хода на целия турнир и най-вече във финала, в който постигна 34 печеливши удара и направи едва 9 непредизвикани грешки. Едва в края на третия сет Надал стигна до единствената си точка за пробив, а 28-те непредизвикани грешки бяха твърде много и помогнаха за петте пробива на Джокович в хода на двубоя.

С оглед на повишаващото се ниво на Надал в хода на първия сет, очакванията бяха за много по-равностоен втори. И поне началото бе такова - четири гейма за сервиращите, макар отново сърбинът да печелеше своите много по-комфортно.

Джокович нанесе удара си с пробив в петия гейм, а в следващия бе първият му голям тест от началото на двубоя. За първи път в двубой Надал стигна до равенство на сервис на съперника, но в решителните моменти Ноле отново бе безкомпромисен. Нещо повече - веднага след това постигна нов пробив, а след това завърши сета с гейм на 0, финиширал с три поредни аса.

Така след сет, в който спечели двойно повече точки (30 спрямо 15 за Надал), Джокович се приближи само на сет от рекордната си седма титла от Мелбърн и общо 15-а от Големия шлем.

Първи сет 6:3

Двубоят започна изключително силно за Джокович, който спечели първия гейм на 0, а веднага след това направи и пробив, възползвайки се и от непредизвикана грешка от форхенд на испанеца при 15:40. Вихреният старт на световния №1 можеше да доведе и до втори пробив, но все пак Надал отрази брейкбола в четвъртия гейм и се записа в резултата.

Постепенно Надал подобряваше нивото си и дори успя да спечели сервис гейм на 0 за 3:5. Големият му проблем обаче бе, че нивото на Джокович продължи да бъде изключително високо. В целия първия сет сърбинът даде едва една точка на съперника на свой сервис и така закономерно излезе с едни гърди напред след 6:3 за малко над 30 минути игра.

В този сет Джокович направи двойно повече печеливши удари - 12 спрямо 6, а в същото време Надал бе с необичайно висок брой на непредизвикани грешки - 11 при 3 за Ноле.

Втори сет 6:2

Трети сет 6:3

Джокович стигна до ранен пробив и в третия сет. Качествен ретур и двойна грешка в третия гейм доведе до 15:30, а поредното гросмайсторско надиграване от Ноле доведе до два брейкбола, от които вторият бе използван с майсторска къса, довела до размяна на мрежата.

При 3:2 като че ли леко концентрацията на сърбина спадна. До този момент в мача той имаше едва 4 непредизвикани грешки, но само в този гейм направи общо 3 и така Надал стигна до първия си брейкбол в целия двубой. №1 в света обаче се измъкна от този първи критичен момент и продължи да има пробив аванс.

И следващият сервис гейм на сърбина бе сравнително тежък за стандартите му в мача. Той продължи над 4 минути и премина през равенство, но завършекът бе обичайният - гейм за Джокович. А това само доближи двубоя до края му. Това дойде още на сервис на Надал при втория мачбол за сърбина, който узакони титла №7 от Мелбърн и общо №15 от Големия шлем за световния №1.