ООН: Нивата на радиация край ”Чернобил” са анормални
Неизползваната електроцентрала беше мястото на най-тежката ядрена катастрофа в историята през 1986 г. и все още се използва за съхраняване на ядрени отпадъци. Още в началото на инвазията на Русия в Украйна обаче войските на Кремъл поеха контрола над района, а размерът на нанесените щети не е известен. Руското нахлуване изложи на риск няколко ядрени съоръжения в Украйна и е първият път, когато страна с обширна атомна енергийна инфраструктура е нападната.
Днес експертна мисия на Международната агенция за атомна енергия е на посещение в района на АЕЦ "Чернобил". Изборът на датата не е случаен. Днес се навършват 36 години от най-голямата атомна авария на 20 век.
От началото на конфликта МААЕ, която е част от Организацията на обединените нации, умолява руските войски да оставят ядрените централи на Украйна извън битката, без успех.
Украйна е дом на 15 ядрени реактора, разположени в четири атомни електроцентрали, които наследи след независимостта си от Съветския съюз през 1991 г. и на които разчита за повече от половината от електроенергията си.
Ядрената централа в Запорожие в Югоизточна Украйна остава под руски контрол. Тя е най-голямата в Европа.
Моля, подкрепете ни.