Д-р Орлин Колев: Има много въпроси по отношение на обективността на ВСС и неговата независимост
Това заяви пред БНР конституционалистът Орлин Колев и поясни:
"Могат да бъдат релевирани опасения за дейността на този ВСС с оглед на това, което видяхме в близкото минало по отношение на главния прокурор и действията срещу него. Това буди много въпроси".
По думите му е много малка вероятността да бъде спряна процедурата за избор на главен прокурор. Експертът бе категоричен, че тя е можело да бъде спряна:
"Ако Пленумът на ВСС не беше взел решение, защото Прокурорската колегия може да предложи възобновяване на процедурата, но тя ще се възобнови само с решение на ВСС, което всъщност днес той направи. Оттам насетне всички действия (за спиране на процедурата - б.р.) ми се струват неизпълними. Парламент, който е в такова насипно състояние, едва ли би събрало мнозинство от 48 депутати, което да отправи искане до Конституционния съд. Тук също би могло да има пречка, тъй като КС с решението си, с което се е произнесло по отношение на промените в Конституцията, вярно че лаконично, но все пак обсъжда въпросният параграф 23 от преходните разпоредби на Конституцията, около който се върти спорът. И тъй като този параграф е свързан с вече отменените конституционни норми, то на практика този параграф няма самостоятелно действие и не може да съществува. Твърде вероятно е, дори да се подготви такова искане, Конституционният съд да не го допусне".
Дори и в намален състав, ВСС може да приема легитимни решения, стига да се покрие изискването за мнозинство, с което може да се вземе решение, смята конституционалистът.
Според Колев съдът е длъжен да вземе решение по казуса със спора между двете фракции в ДПС:
"Съмненията за зависимост на Върховния административен съд остава в полето на политическото. Съдът обаче е длъжен да реши спора в полза на единия или на другия. Няма как иначе да се излезе от тази ситуация".
Моля, подкрепете ни.