24|
5897
|07.04.2011
НОВИНИ
Овчаров: Дянков събира сили да обясни за „Евро Плюс”
„Дянков да се включи по-активно в дискусията по въпроса за „Евро Плюс”. Не, минавайки през парламента към летището, да ни съобщи този факт. Много се надявам, че министър Дянков сега събира сили в САЩ и да ни обясни”, коментира Румен Овчаров.
Колко ще плащаме и какво ще получаваме от участието на България в пакта „Евро Плюс”, питат от БСП. Според левицата в момента управляващите търсят краткосрочен политически интерес, за да се придвижи по-бързо членството на страната в еврозоната.
Мнението на Румен Овчаров е, че пактът ще решава проблемите не на малките, а на двете най-големи държави в ЕС – Франция и Германия. Това ще стане за сметка на социалната политика и на по-малките в Евросъюза.
Бившият финансов министър Пламен Орешарски изрази съмнения за размера на вноската, която България ще плати след влизането си. Евентуалната сума, която в момента се спряга, е 6 млрд.евро.
Важно уточнение е, че плащането ще стане едва след като страната ни стане част от еврозоната. Парите ще се внесат на части.
Според Орешарски на фона на останалите държави в единния валутен пазар сумата, която трябва да внесем кеш, е по-скромна. „Имам съмнение, че тя може рязко да нарасне. На фона, че Португалия също иска 80 млрд. евро помощ. Не е изключено и други страни членки, по-големи от Португалия, да поискат такава помощ”, допълни финансистът.
Колегата му Георги Кадиев обърна внимание и на друг евентуален аспект от влизането ни в пакта „Евро Плюс”. „Нямаме интерес от уеднаквяване на данъчната основа и данъчната ставка. И от увеличаване на пенсионната възраст”, подчерта бившият заместник финансов министър в правителството на тройната коалиция. Левите поискаха по-ясна позиция на настоящия финансов министър Симеон Дянков за участието на България в пакта срещу финансови кризи.
„Неистини, които искаме да разсеем” – така от ГЕРБ контрираха позицията на червените.
„Към момента България няма никакви финансови задължения и не дължи пари кеш”, отговори на „Коалиция за България” Делян Добрев. Той подчерта, че това ще е наше задължение, след като станем членове на еврозоната.
Добрев уточни, че никога не е ставало въпрос за уеднаквяване на данъчната ставка, тъй като никой никога не е искал такова нещо от нас.
„Единственото, за което е споменавано като тема – консолидирана данъчна основа”.
Добрев призна, че членките на пакта обмислят премахване на автоматичната актуализация на заплатите. „Това се прави, за да стане по-конкурентоспособна европейската икономика. Държави като България осъществяват дъмпинг на труда с ниските си заплати”, допълни депутатът от ГЕРБ.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads