Реклама / Ads

 

8| 5396 |19.02.2021 НОВИНИ

Писмо от Битоля до Борисов и Захариева: Чакаме българските си паспорти като граждани на Европа

.
Българите от „Културен център“ в Битоля изпрати Отворено писмо до премиера Бойко Борисов, външния министър Екатерина Захариева и вицепремиера Красимир Каракачанов, в което настояват институциите у нас да отговорят на желанието им да получат възможно по-скоро своите български паспорти, за да могат свободно да пътуват в европейските страни.

Вижте пълния текст на оргиналното Отвореното писмо:

 

"Открито писмо до правителството на България

Почитуван господине Борисов,
Почитуван господине Каракачанов,
Почитувана г-ѓа Захариева,
Почитувани сонародници од Бугарија

Знаете дека во последниве години повеќе од 100.000 македонски Бугари добија бугарско државјанство, а уште десетици илјади се пријавија за бугарски пасоши. Тука во Битола пред бугарскиот конзулат редици луѓе чекаат. Секој од овие Македонци потоа ке оди лично во Бугарија за да го прогласи својот бугарски идентитет и да достави документи.
И покрај масовната кампања против овие луѓе во Македонија, тие не се помалку патриоти на својата земја. Тие ја сакаат Македонија дури и повеќе од другите. Тие не се „фашисти“, „Татари“ или кое било малцинство, туку голема заедница на Македонци кои го зачувале својот бугарски идентитет. Нашата јавна сатанизација нè принудува тука да се оправдаме дека бараме бугарски пасоши затоа што сакаме да патуваме во Европа. Ова секако не е точно затоа што дури и со македонски пасош патувате без виза за Европа, а во исто време повеќето македонски Бугари немаат намера да ја напуштат својата татковина Македонија.
Но, денес се соочуваме со огромен проблем во врска со претстојниот попис во северна Македонија. Нам, македонските Бугари, ќе ни биде тешко да ги надминеме стравовите засадени во 1944 година, за да се изразиме слободно и демократски. Децениските фалсификати на нашата историја, врз кои лежи државната доктрина на србо-македонизмот, исклучуваат каков било плурализам за етничко самоизразување меѓу словенското население во нашата татковина. Стереотипите против нас сè уште се во учебниците по историја и овие стереотипи го нарушуваат нашето право на слободно изразување. Така имаме апсурдна ситуација: десетици илјади доаѓаат во Софија за бугарско државјанство. Со своите потписи се декларираат како „Бугари по потекло“, а овде на пописот не се осмелуваат да се запишат како македонски Бугари.

Господине Борисов,
Господине Каракачанов
Г-ѓа Захариева

Во следните недели ќе се одржи нов попис во северна Македонија. Затоа се обраќаме до властите во Бугарија да ни помогнат да добиеме безбедност за оние Македонци кои сакаат мирно и слободно да се регистрираат како „македонски Бугари“. Бараме радикално поедноставување на постапките за добивање бугарско државјанство, што ќе не заштити од притисокот на бугарофобијата. Зарем ова не е точно значењето на бугарското државјанство - да ги заштити нашите права?! Апелираме секој граѓанин на Северна Македонија кој со фотокопија од пополнетиот формулар за време на пописот ќе докаже дека се осмелил да се регистрира како „македонски Бугарин“ да добие по желба бугарско државјанство по скратена постапка. На овој начин, би избегнале да бараме сертификати за потекло, кои раѓаат шпекулации за корупција и кои можат да им ја откријат на локалните служби нашата намера да добијаме бугарско државјанство. Така, бугарската држава ќе ги заштити македонските Бугари кои се изјавиле на пописот.
Како ваши браќа, веруваме дека нашето барање ќе биде разбрано затоа што е во интерес на луѓето од двете страни на границата - границата со која не раздели нашата тешка историја.

Со почит
Културен центар Иван Михаилов
Битола

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

. 33| 4162 |19.02.2021 Гражданите вярват на ”Борисов 3”, колкото вярваха на ”Орешарски” . 21| 2656 |19.02.2021 Борисов иска зелен коридор за всички, желаещи да се ваксинират . 21| 5674 |18.02.2021 Костадин Паскалев: Авторитаризмът в ГЕРБ потулва скандал между Борисов и Дончев заради Марияна Николова . 2| 2628 |18.02.2021 Ексминистър: „Борисов 3“ е кабинет на компромисите

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads

БЛОГОВЕ