Политико: България и Румъния – ключови играчи в новата стратегия на ЕС за сигурност в Черно море

„Сигурността в Черно море е от жизненоважно значение и за европейската сигурност“, заяви върховният дипломат на ЕС Кая Калас. По думите ѝ регионът е дестабилизиран от войната на Русия срещу Украйна и хибридните атаки срещу морската инфраструктура, което изисква спешни мерки.
Новата стратегия включва модернизиране на пристанища, железопътни линии и летища по източната граница на съюза, за да се улесни придвижването на военна техника. „Войските трябва да могат да бъдат там, където са необходими, когато са необходими“, подчерта Калас.
Комисарят по разширяването Марта Кос заяви, че Черно море е „мост към Южен Кавказ и Централна Азия“, а „в свят, в който зависимостите се превръщат в оръжие, геополитическите реалности изискват нов отговор“.
Според европейския комисар по транспорта Апостолос Цицикостас инвестициите в отбранителната инфраструктура на континента ще надхвърлят 75 милиарда евро.
Част от плана е и създаването на Център за морска сигурност в Черно море – своеобразна система за ранно предупреждение, която ще повишава осведомеността и ще защитава критичната инфраструктура на ЕС. Засега не е ясно къде ще се намира центърът и какъв ще бъде бюджетът му.
ЕС също така ще следи по-стриктно чуждестранната собственост върху ключови съоръжения в региона и ще засили проверките.
В икономически план Брюксел планира нови енергийни коридори, транспортни и дигитални връзки с партньори като Украйна, Молдова, Турция, Грузия, Армения и Азербайджан. Ще бъдат подкрепени и крайбрежните общности в справянето с екологичните щети от войната и климатичните заплахи.
„В целия свят страните търсят сътрудничество с надеждни и предсказуеми партньори – какъвто е ЕС“, посочи Кос. „Такива партньорства ще ни направят по-сигурни и ще създадат нови бизнес възможности за всички.“
Моля, подкрепете ни.





