Психологът Ина Иванова: Българите сме нещастни мърморковци, прикриващи емоции хора
Домакинствата с деца са по-щастливи от тези без деца. Мъжете показват показват по-голяма удовлетвореност от жените. При нас доминира патриархатът и че трябва да има здрава ръка, не можем да показваме слабости, допълни тя.
Психологът отбеляза, че водим в класацията с най-много недвижимо имущество на глава от населението, което пък показва, че материалният аспект не е толкова застъпен в чувството ни за щастие.
Иванова посочи пред Bulgaria ON AIR, че гледаме черногледо и имаме избирателна памет върху историческата ни принадлежност, като в същото време по-малко имаме поглед на гордост от държавата ни.
"Българите сме с патриархална култура със силно изразен индивидуализъм. При балканските народи е характерна суровостта. Проявата на нежност се смята за слабост. Не разговаряме и не търсим подкрепа достатъчно", каза още психологът.
"Водещите черти на националния ни манталитет са негативната самооценка, мърморенето, самоотрицанието. Това ни пречи да гледаме градивно на нещата, с които можем да подобряваме своя живот. Ориентирани сме към обединяването на Ориента с европейското - хем сме весели, хем сме сурови, хем сме трудолюбиви, хем сме готовани, хем сме горди, хем сме подли. Непрекъснато се лашкаме между дуалности", обясни Иванова.
Според нея трябва държавна политика за промяна на начина, по който се грижим за психическото си здраве.
По думите на психолога българинът е по-склонен да търси магически решения, отколкото научни такива - обръщаме се към врачки, таро карти, отиваме да ни леят куршум... По-малко религиозни сме и се обръщаме по-скоро към такива методи, обърна внимание Иванова.
Моля, подкрепете ни.