Зеленски не посочи кой ще бъде следващият министър-председател, нито каква ще бъде бъдещата роля на Свириденко. Той обаче заяви, че предстоят и промени сред ръководителите на правоохранителните органи.
„Тези промени са необходими, за да гарантираме изпълнението на обновена политическа стратегия“, заяви украинският президент, без да даде повече подробности.
В публикация в социалната мрежа X Зеленски благодари на Свириденко за работата ѝ като премиер.
„Благодарен съм на Юлия за ясната, последователна и ефективна работа като министър-председател, както и за годините продуктивна служба в екипа на Украйна“, написа той.
По думите му е предложил на Свириденко да поеме „ново и важно направление в отношенията с ключов партньор“.
Очаква се промените в правителството да бъдат одобрени от украинския парламент.
Корупционни скандали разтърсиха Киев
Рокадите идват на фона на най-големия корупционен скандал в Украйна през последната година.
Т.нар. случай „Мидас“ е свързан с твърдения за схема за подкупи за около 100 млн. долара в държавната енергийна компания „Енергоатом“. Скандалът засегна хора, близки до президентската администрация, и постави под натиск правителството в момент, когато Киев се стреми да демонстрира пред западните си съюзници, че се бори с корупцията на високо ниво.
Украинските власти обвиниха Тимур Миндич, бивш бизнес партньор на Зеленски, че е ръководил схемата. Като заподозрян беше посочен и бившият ръководител на президентската канцелария Андрий Ермак. И двамата отричат да са извършвали нарушения.
Кой може да стане нов премиер?
Сред възможните наследници на Свириденко се споменават настоящият министър на енергетиката и неин предшественик на премиерския пост Денис Шмигал, министърът на отбраната Михайло Федоров и ръководителят на държавната енергийна компания „Нафтогаз“ Сергей Корецки.
Според депутата от опозицията Ярослав Железняк именно Корецки има най-големи шансове да бъде номиниран за нов министър-председател.
По информация на украински депутати Свириденко вероятно може да бъде предложена за посланик на Украйна в САЩ.
Настоящият посланик във Вашингтон Олга Стефанишина беше назначена на поста през август миналата година.