САЩ: Лидерът на босненските сърби Додик и неговите лакеи нарушават Дейтънското споразумение
Изявлението на американското посолство бе публикувано на 29 март, след като босненската Република Сръбска прие, подтикната от Додик, проектозакон, съгласно който ще произвежда самостоятелно изборите в бъдеще.
Това е още един пример за деструктивната, антидейтънска политика на Додик, която възпрепятства пътя на Босна и Херцеговина към евроатлантическа интеграция, заяви американското посолство в Босна в изявление, предаде БТА.
Според дипломатическата мисия по този начин Додик се опитва да защити на практика своите собствени политически и финансови интереси в ущърб на народа на Босна и Херцеговина, включително на населението на Република Сръбска. САЩ няма просто да стоят и наблюдават това, посочва посолството.
САЩ силно подкрепят териториалната цялост, суверенитет и мултиетнически характер на Босна и Херцеговина и ще продължат да използват инструментите, с които разполагат, в случай на нарушения на Дейтънското мирно споразумение, се казва още в изявлението.
На заседание на парламента на Република Сръбска в четвъртък Додик обвини САЩ, Великобритания и Германия в заговор срещу тази съставна част на Босна и нарече върховния представител на международната общност в страната Кристиан Шмит „пионка“ в ръцете им.
Додик реагира гневно на решението на Кристиан Шмит от тази седмица да наложи технически изменения в босненския изборен закон, за да гарантира редовността на изборния процес.
Президентът на босненската Република Сръбска Милорад Додик иска Шмит да оттегли своето решение до една седмица, а посланиците на САЩ, Великобритания и Германия да бъдат изгонени от страната. В противен случай Додик заплашва да блокира процеса на вземане на решения в общите институции на държавата и да разтури управляващата коалиция в Босна.
След междуетническата война в Босна и Херцеговина от 1992 г. до 1995 година, съгласно условията на Дейтънското мирно споразумение, страната бе разделена на две полуавтономни части - Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и мюсюлманско-хърватската Федерация Босна и Херцеговина, където живеят босненски мюсюлмани - бошняци и босненски хървати. Дейтънското споразумение дава широки правомощия на върховния представител на международната общност в Босна, включително да налага закони или да уволнява официални представители или държавни служители, които подкопават крехкия етническия баланс в следвоенна Босна. Република Сръбска не признава авторитета на върховния представител, тъй като назначението му не е одобрено от Съвета за сигурност на ООН, както е предвидено от Дейтънското споразумение.
По повод напрежението на Балканите, преди дни в интервю за ФрогНюз журналистът Николай Кръстев каза следното:
"Напрежението в Сърбия се покачва заради евентуалното членство на Косово в Съвета на Европа. Възможно е Западните Балкани да бъдат втори фронт за Русия срещу западния свят. Думите на Вучич са повече психологически натиск да се спре членството на Косово в Съвета на Европа, независимо че Сърбия има военен потенциал заради военните подаръци от руския президент. Регионът ни отново влиза в напрежение, което се стимулира отвън - от Русия. Отново някой ни дърпа към сивата зона на Балканите. Думите на Вучич не трябва да бъдат подценявани. България трябва внимателно да следи ставащото в Сърбия".
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.