Реклама / Ads
10| 2870 |27.01.2025 ПОЛИТИКА

Съветът за съвместно управление обсъжда Бюджет 2025 - ще има прекрояване

.
Обсъждат новия бюджет
Управляващите се захващат с план-сметката на държавата за 2025 година. След като правителството изтегли внесеното предложение за бюджет от кабинета на Димитър Главчев, още във вторник предстои да се събере Съветът за съвместно управление. Управляващите формации ще дадат предложенията си за прекрояване на финансовата рамка.
 

Миналата седмица бюджетът се превърна в ябълка на раздора, след като правителството обяви, че ще изчака с искането на извънредния доклад, който да каже дали страната ни е готова за влизане в Еврозоната до февруари.

 

Причината, която посочиха, е финансовото състояние на държавата. Опозицията обаче заподозря договорка и опит за отлагане.

 

Новото правителство реши да „изхвърли” бюджета за 2025 г., подготвен от служебната власт и да напише изцяло нов. В кошчето отиват и данъчните закони за настоящата година. Така новият финансов министър Теменужка Петкова ще изготви нови разчети, се посочва в коментар по Нова телевизия.

 

И премиерът Росен Желязков и финансовия министър Теменужка Петкова обявиха, че Бюджет 2025 ще започне да се пише наново. Доколко наново обаче означава на чисто?

 

Няма как животът в България да започва и да свършва с идването на нова власт. Какво завариха в проекта изготвен от служебния кабинет? Приходи над 92 милиарда лева и рекордни разходи гонещи почти 100 милиарда лева. Много сериозно впечатление прави стъпката, с която се променят очакванията за приходите.

 

Става дума за скок от цели 20 милиарда лева само за година. Нещо което никога не се е случвало във финансовата ни история. Предишната власт предложи различни мерки за събиране на повече пари – облагане на свръх печалбите на банките, данък върху добива на подземни богатства – всички тези идеи обаче бяха отхвърлени от партиите в НС и в крайна сметка остана само амнистията за неплатени данъци.

 

Критиците на бюджета изготвен от служебната власт, заподозряха че всъщност приходите са само на хартия, та да изглежда, че има с какво да се покриват разходите. А разходите растяха заради решения в парламента за сериозни увеличения на заплати в държавния сектор. Нещо което влезе в сила от 1 януари, въпреки, че нямаме нов бюджет. А зад тези решения застана и мандатоносителя ГЕРБ-СДС.

 

Така проектът за бюджет на кабинета „Главчев” вече е в историята. От ГЕРБ започнаха да се чуват различни фрази – „Сега всички българи ще трябва да си платим” или „Положението е отчайващо”, „Мовият финансов министър Теменужка Петкова трябва да е магьосник”.

 

Въпросът е има ли магия, която да оправи нещата или иначе казано какво планира да прави Теменужка Петкова – то според финансовата наука няма кой знае какви вариации. Едната стъпка е да се опитат да намалят разходите – само, че при факта, че правителствата ни издържат максимум по 1-2 години стои въпроса готова ли е която и да е партия да поеме подобен негатив да намалява заплати или да тръгне да съкращава администрация.

 

От друга страна дори и да е ясно, че трябва да се вдигат данъци или осигуровки – пак стои въпроса могат ли партиите от управляващата коалиция да понесат и този негатив. Ако говорим за нормален 4 годишен мандат, то вероятно хората през 2028 г. няма да помнят, че преди 4 години са им били вдигнати данъците – само че настоящата политическа реалност в България е различна и едва ли има толкова смели политици, които да тръгнат в тази посока. Засега единственото сигурно нещо е че дефицита ще е 3%.

 

Разчетите на Теменужка Петкова показаха, че за първите 3 месеца на годината минусът в хазната ще надхвърли 3 и половина милиарда лева. Планира се той да се напълни с пари от фискалния резерв. Средствата там обаче са за черни дни – и според икономисти не е добре да се пипат. А е нормално дефицита да се отвори толкова, тъй като новите разходи вече се случват, а нямаме бюджет, през който да дойдат допълнителни приходи.

 

Иначе за пореден път нов финансов министър се оказва изненадан и притеснен от това което наследява. Онези, които от години следят работата на финансовото, знаят, че това е похват, който съвсем не е нов.

Традицията всеки нов финансов министър да се оказва изненадан от това, което наследява от предшественика си съществува от много години.

 

„Да продължи да следва строга фискална политика. Щеше ми се да бях правил повече излишъци, но и тези не са малко – те могат да служат като буфер за времената и рисковете, които предстоят”, заяви през 2009 г. Пламен Орешарски.

 

Наследникът на Пламен Орешарски, Симеон Дянков се оказа изненадан - обяви, че всъщност това което наследява съвсем не са излишъци. „Голяма пица е била обещана в Бюджет 2009 – но кутията е празна. Бюджет 2010 – малка пица – постна, но поне я има”, гласи станалата популярна реплика на Дянков през същата година.

 

И оттук насетне „постната пица” се превърна от кулинарен във финансов термин, поне за българските финанси. Всички трудни бюджети, които изискваха натягате, за да може държавата да върже двата края се определяха като постни. И друг кулинарен термин премина към финансовия арсенал – в случаите когато пицата не е постна, а с излишъци – тогава говорим за мазнинка.
„Винаги сме държали да има мазнинка в държавата, да има резерв в държавата, да има пари в държавата и да не се изхарчва всичко – това е народна мъдрост”, казва Бойко Борисов.

 

Понякога бюджетите се оказваха не мазни или постни, а единственото възможно което някак може да се скрои. А за проблемите виновни винаги са предишните. „Нямам претенции, че това е добър бюджет. Това е възможният бюджет и да стане по-добър зависи само от всички нас”, заяви Владислав Горанов.

 

При проблеми, тогава когато е ясно, че няма как хазната да събере нужните пари, та да се покрият харчовете, се посягаше и към изземване на средства от печеливши държавни предприятия. Залагаше се и на парите от плана за възстановяване, но по-голямата част от тях все така продължаваме да ги чакаме.

 

„Планът за възстановяване, дивидент, капиталови разходи – не се пипат заплати на този етап – не се пипат и данъци на този етап”, посочи Асен Василев. Той, обаче, беше сериозно критикуван заради това че увеличаваше разходи, без да е ясно откъде ще има пари за тях.

 

„Този хаос, в тая тиня, в която ни поставиха тия момчета за тези няколко години, оправяне няма”, добави Борисов.

 

Изненадан от наследството се оказа и последният служебен финансов министър - Людмила Петкова. На нея се падна да спазва решенията, взети от политиците в парламента, за които няма пари. Заплати се вдигаха в различни държавни сектори, без да се правят разчети. Людмила Петкова изготви проектобюджет за 2025-та – който беше определян дори като фалшив.

„За съжаление в прогнозната оценка на разходите няма нищо фалшиво. Не предложения проект застрашава фискалната стабилност на страната, а приетите хаотични политики и законодателство, които са отразени в него”, каза Петкова.

 

В крайна сметка проектът отива в на служебната власт отива в кошчето. Кабинета „Желязков” ще изготви нов бюджет. Чакаме го за деня на влюбените 14 февруари. Дали там ще има рози или сълзи, предстои да видим.

 

Новият финансов министър Теменужка Петкова пресметна, че дупката в бюджета само за първото тримесечие на 2025-та ще е над 3 милиарда лева. Ако се харчи с тези темпове в края на 2025-та дефицита ще е много над разрешения от Брюксел.

 

„Това е резултатът от неразумната политика в областта на публичните финанси през последните три години. Дойде време в което трябва да платим сметката. Всички граждани сега ще платят сметката”, смята Петкова.

 

Колко солена ще ни излезе сметка ще стане ясно на 14 февруари като видим новият бюджет. Според финансистите всъщност най-важното е правейки бюджет да се стъпва на реалността. А и финансовият министър да може да казва „Не”. Защото на хартия всичко може да изглежда добре, но не е така, когато бюджета започне да се изпълнява.

 

През март се установи, че приходите, които са планирани всъщност не се случват – тогава вече може да се окаже късно за реакция. Защото до март държавата е плащала и пенсии и заплати, издържала е болници, училища и общини. Опре ли ножът до кокал, изходът е само един - вдигане на данъци и осигуровки.

 

Похватът да се обвинява предишния, вероятно ще се запази и в бъдеще. Още през 2009 г. Пламен Орешарски, къде на шега, къде не – остави това правило като завещание в чекмеджето на финансовия министър. „Оставям му трите плика. Да ги отваря в трудни моменти – единственото условие, е да следва последователността”, посочи още през 2009 г. Орешарски.

 

Всъщност във вица за трите плика, оставени от стария за новия министър става въпрос за съвети, които наследника да ползва при трудни моменти. Те са запечатани в пликовете. В първият плик пише – „обвини мен”. Във втория – „прави реорганизация”, а в третия – „сядай и пиши три плика”.

 

Тежката ситуация с бюджета няма да се отрази на социалните плащания и хората няма да почувстват липса на средства, категоричен бе той.

 

„Да, ситуацията е трудна, въпросът е да излезем от нея“, обясни министърът на труда и социалната политика.

 

Той допълни, че сметките показват, че са необходими сериозни средства за ръста на пенсиите през 2025 година, а другите сериозни увеличения са за заплатите на МВР и Министерство на отбраната – решения, взети от Народното събрание.

 

„Тези хора заслужават. Едните са дали живота си за България, а другите пазят сигурността“, обясни Гуцанов.

 

Той беше категоричен, че увеличение на данъците няма да има.

 

Министърът на труда и социалната политика обясни, че за него борбата с демографската криза ще е приоритет, а това може да стане чрез стимули за младите семейства и даде пример с идеята на левицата за покачване на държавната подкрепа за раждане на първо и второ дете.

 

„Иска ми се, когато говорим за Министерството на труда и социалната политика да сложим акцент на труда. Не може да има работещи бедни. Трябва министерството да стане център на диалог между държавата и синдикати и работодатели“, заяви Гуцанов.

 

Като акцент в своя мандат той постави развитието на високо платен труд: „Това ще бъде моята цел в управлението на министерството – да се помогне на икономиката и на труда“.

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 13| 12212 |26.01.2025 Пеканов: Страховете за еврозоната не са основателни. В бюджета не липсват 18 млрд. лв., а между 5 и 9 . 11| 2867 |25.01.2025 Желязков: Искаме конвергентен доклад за присъединяване към еврозоната след 18 февруари . 3| 3003 |24.01.2025 Делян Пеевски: Престъпници крепят кабинета, Джейхан Ибрямов е личен масажист на Борисов . 10| 3156 |22.01.2025 Николай Василев за кабинета "Желязков": Коалицията на "гроздето и лисицата" ще роди вкусно вино или кисел оцет

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads