Съвети от специалист: И малките деца с бански на плажа. Рецепта как да не се обезводнят
Препоръките му започват с това да носим в себе си хигиенните кърпички с хлорхексидин. По думите му кърпичките със спирт не са подходящи за лятото, а за зимата.
„През жегите е най-вероятна ентеровирусната инфекция – повишена температура, болки по мускулите, гърло, силна адинамия, която минава до 48 часа, а при децата – до 3 дни. При децата е възможен и обрив. Не бива да се плашат хората”, заяви проф. Кантарджиев.
Ако обаче започне и диариа с обезводняване, трябва да се потърси медицинска помощ, а дотогава детето да бъде оводнявано.
„Всяка образована майка знае, че в 1 литър вода се слага се слага супена лъжица сол, чаена лъжица сода за хляб и, ако има възможност, сок от 2 портокала. Всичко това се разбърква хубаво и се дава с лъжица на всеки 2-3 минути на детето, за да не се обезводни”, заяви проф. Кантарджиев.
На плажа няма проблем да ядем сладоледи и царевица. Важно е царевицата да се вади от горещ казан. „Не препоръчвам застояла царевица”, каза професорът. Той съветва хората да пият бутилирана вода. Минералната да я разнообразяват – една седмица от един извор, друга – от друг.
Децата да се водят на плаж между 8 и 10 часа, както и между 16 и 18 часа, за да е безопасна лятната почивката за тях, каза пък в предаването „Тази неделя“ общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова.
„Ходенето на море през лятото е голяма забава за малчуганите, но както е казал Нушич: „Създайте условия на едно дете да направи беля и ако то не я направи, извикайте лекар“. Възможностите да се случи нещо неприятно, докато сме с деца на море, са много големи“, обясни тя.
Според специалистът родителите обикновено се страхуват от влизането на децата във водата, но рискове крият както плажа и различните атракции, така и пътищата около пясъчните ивици.
„Прави ми впечатление, че в голямата си част децата са без бански на плажа. Всяко дете трябва ад има бански, за да не замърсява органите си с пясък, което пък би създало условия за възникването на инфекция. Обикновено родителите смятат, че когато децата се пекат голи, ефектът е по-добър, но това не е така“, посочи още д-р Николова.
Тя посочи също така, че на плажа вижда твърде малки деца, които не би трябвало да се водят на море. Специалистът подчерта също така, че на плажа може да се ходи само с деца, които са навършили поне 6-месечна възраст. Кърмачетата според нея „нямат място на плажа“.
„Децата между 6-месечна възраст и 2 годинки трябва да са на сянка, под чадъра, ако ще бъдат водени на плаж. Те трябва да са облечени в памучни дрешки и задължително да имат шапка на главата. Много често се забравят слънцезащитните кремове, които предпазват нежната бебешка кожа от изгаряния“, обясни още общопрактикуващият лекар.
Д-р Николова подчерта, че е виждала малки деца с втора степен изгаряне и мехури по тялото, защото са оставени от родителите си дълго време на слънце с идеята, че така ще повишат имунитета му. Подобно поведение обаче завършва с приемането на детето в болница с тежки изгаряния и дехидратация.
„В медицината има едно правило: „Първо не вреди“. Това означава, че на първо място не бива да се допуска детето да получи топлинен удар или да изгори на слънце“, поясни още тя.
Тя коментира и темата за ентеровирусите. Според нея е нормално децата да пипат всякакви повърхности по плажа и след това са си слагат ръцете в устата. Това води до заразяването с тези вируси и до появата на неприятните симптоми при малчуганите – като повръщане, диария и висока температура.
„Важно е да се спазва добра хигиена, както и да се внимава с храненето на децата на плажа“, поясни тя и подчерта, че на плажа децата няма как да се заразят с COVID-19, защото там има достатъчно слънце и пространството е отворено.
Моля, подкрепете ни.