На пресконференция от БЛС заявиха, че регулативните методики на НЗОК са лишили от възможност българите да се лекуват нормално. Някои болници пък са заплашени от фалит и са принудени да отказват лечение на пациенти. Здравеопазването влиза в ужасяващ цикъл с фатални последици, категоричен е Райчинов.

Цеков обаче не отстъпва и твърди, че неговите идеи ще дадат блестящи резултати. Очевидно обаче медицинската общност не го разбира, защото отвсякъде валят заплахи за протести.

Този човек (Цеков), ако някой ден излезе цялата истина, ще е вторият в българската история, който ще заслужи титлата”  българоубиец. Когато си откраднал два милиарда от хората, не може да не ти се търси отговорност и това ще стане съвсем скоро". Това заяви шефът на БЛС по адрес на ръкводителя на Здравната каса.

„В момента, в който бъде разпуснат парламентът, няма сила, която да въздейства на този човек, той ще стане неконтролируем. За мен това е инат и не мога да разбера кой ти дава право да проявяваш инат като си на такъв отговорен пост", продължи Райчинов.

Както обикновено истинските жертви на пореднте недоразумения в здравеопазването ще са пациентите, предупреждават от БЛС. От съюза призовават колегите си да не връщат пациенти и да ги лекуват, каквото и да струва това.

По изчисления на Лекарския съюз тази година за болниците са отпуснати близо 100 милиона лева по-малко. Според лекари този разчет е правен от ексминистър Симеон Дянков, а не от хора, загрижени за здравето на българите.

БЛС настоява за оставката на д-р Пламен Цеков.