Реклама / Ads
0| 672 |20.11.2025 НОВИНИ

Шофьорите ще прехвърлят колите без нотариус?

.
Прехвърлянето на автомобил да става без нотариална заверка на подписите, предлагат депутати с промени в Закона за движение по пътищата, внесени в парламента. Проектът предвижда функциите по проверка и удостоверяване на обстоятелства, което сега се правят от нотариусите, да бъдат възложени на МВР.
 


По този начин ще се гарантира запазване на необходимото ниво на сигурност за продавача и купувача, както и облекчение за гражданите и бизнеса, пише в мотивите към законопроекта.


С него се предлага прехвърлянето на собствеността върху автомобили и мотоциклети да става не само с нотариална заверка на подписите, но и с договор в обикновено писмена форма, в случаите когато превозното средство е с прекратена регистрация.


Като мотив за промените вносителите посочват, че в много страни в ЕС нотариалната заверка не е задължителна при продажба на МПС. Примери от законодателствата в държани като Германия, Великобритания, Франция, Италия и други показват, че е възможно успешно да се регулира сключването на договори за прехвърляне на автомобила без нотариална заверка.


В нашето законодателство се прилага правилото за купуване на МПС от чужбина и продажбата им преди регистрация в България, в който случай не се изисква нотариална заверка на подписите, пишат още в мотивите си депутатите.


Със законопроекта се предвижда още да се извършва служебна проверка от службите по регистрации както при прекратяване, така и при последваща регистрация на автомобила.


Предвижда се прекратяване на регистрация да се извършва само след служебна проверка за наличие на наложени запори или други ограничения, както и за неплатени данъци, такси и осигуровки.


Последваща регистрация на автомобила пък ще се извършва само след установяване по електронен път служебно, че дължимият данък при придобиване е платен или не се дължи.


Предвидено е задължение приобретателят на автомобила до 1 месец от придобиването му да го регистрира.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 514 |20.11.2025 След катастрофата край Локорско: НКЖИ въвежда задължителен дрегер за диспечерите . 0| 580 |20.11.2025 Един от надзирателите във варненския арест остава задържан за 72 часа . 1| 645 |20.11.2025 AI замени преподаватели в Университета в Стафордшър: Студенти протестират . 0| 835 |20.11.2025 Зеленски се среща с висши американски офицери

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads