Реклама / Ads
11| 2231 |01.05.2025 НОВИНИ

Ще убие ли дигиталното евро кеша?

.
Дигиталното евро е следващата стъпка в развитието на разплащанията в Европа, продиктувана от бума в електронната търговия и засиленото търсене на цифрови услуги. Това заяви пред БТА подуправителят на Българската народна банка (БНБ) и ръководител на управление „Банково“ Петър Чобанов.
 

По думите му идеята на цифровото евро е да пренесе ключови характеристики на наличните пари в цифровата среда, което носи редица ползи за всички участници в платежния процес — потребители, търговци, банки и Евросистемата като цяло.

 

Една от основните предимства на дигиталното евро ще бъде високото ниво на поверителност. Чобанов подчерта, че в сравнение с други платежни методи, цифровото евро ще предлага по-добра защита на личните данни — нито Европейската централна банка, нито националните централни банки ще могат да идентифицират потребителя или конкретното му плащане.

 

Още един важен акцент е, че плащанията с дигиталното евро ще бъдат безплатни за потребителите. Освен това, проектът цели и по-голямо финансово включване — цифровото евро ще бъде проектирано така, че да е достъпно и за хора с увреждания, както и за лица без банкова сметка или с ограничени дигитални умения.

 

Като общоевропейско решение, цифровото евро ще се прилага в цялата еврозона и ще предостави на търговците по-лесна и по-евтина алтернатива в сравнение с настоящия фрагментиран пазар на плащания.

 

Плащанията ще се осъществяват незабавно, без допълнителни такси.

 

Според Чобанов, дигиталното евро ще намали зависимостта на европейския платежен сектор от чуждестранни компании, които застрашават автономността и устойчивостта на европейските услуги, и представляват риск за паричния суверенитет на еврозоната. То ще осигури и стабилна основа за иновации, които да направят пазара по-конкурентоспособен.

 

По данни от паричната статистика към края на февруари 2025 г., депозитите в евро на домакинствата и неправителствените организации, обслужващи домакинствата (НТООД), представляват 25% от общите депозити на този сектор. При нефинансовите и финансовите предприятия делът е 32%. Това ясно показва, че еврото вече е добре прието от населението и бизнеса — знак за силната икономическа обвързаност на България с еврозоната и ЕС.

 

Чобанов допълни, че подготовката за преминаване към картови плащания в евро е в напреднала фаза. До края на годината се очаква картовата платежна система БОРИКА да се присъедини към европейската система TARGET.

 

БНБ, съвместно с банковата общност и „БОРИКА“ АД, вече е реализирала няколко стратегически проекта, сред които пълното присъединяване към TARGET2-Securities (платформа за сетълмент на ценни книжа), STEP2 и TIPS. Последната позволява незабавни местни и трансгранични плащания в евро — в рамките на до 10 секунди, 24/7. От 2023 г. всички клиентски плащания в левове отговарят на SEPA стандартите, което допълнително улеснява прехода към плащания в евро.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 9| 2225 |01.05.2025 Политика или равенство? Англия забранява транс жените във футбола . 0| 2205 |01.05.2025 Иранският план „Маршал“ за Сирия се срина с падането на Асад . 1| 2385 |01.05.2025 Май с температури от 2 до 33 градуса и възможни слани в средата на месеца . 10| 4523 |01.05.2025 Проф. Калин Янакиев за ФрогНюз: В учебниците по религия има безспорни руски опорки. Дугин и Путин ли са авторите им?

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads