Следваме Хърватия по пътя към еврото, но няма как да замразим цените

Добрият подход в такава ситуация са меките мерки. Всъщност предварително да се изписват цените и в двете валути, добра разяснителна кампания и съвместна работа на правителството с бизнеса, за да си намери нужният баланс. Но прави впечатление, че там където има недоверие в обществото, това избива. В Хърватия част от наложените мерки бяха чисто политически, защото там има едно противоборство между президентство и правителство, между ляво и дясно. Освен това за разлика от нас там близо 40% от пазара се контролира от местни търговци и някои от тях ссе опитаха да спекулират с цените в първоначалния момент при въвеждането на еврото. При нас тези неща ги няма и мисля, че ненужното говорене, вдигането на градусите, както се казва, не бяха от полза, коментира той.
НАП направиха грешка с обявяването на цените, защото сравниха продукти на промоция с такива на обичайна цена. Смятайте какъв им е капацитетът. Би трябвало да сравняват ябълки с ябълки, а не ябълки с круши, коментира Дацов пред Нова телевизия.
Такива твърди мерки, каквито нашето правителство предлага, са на границата на европейските закони и ще има отпор от страна на Европейската комисия. Обявяването на тези мерки кара и търговците, и потребителите да се държат неестествено. Когато се присъединявахме към ЕС, основното искане беше да имаме работеща пазарна икономика. При пазарната икономика основно правило е, че не може да има фиксиране на цените. Това е характерно за социализма, а не за пазарна икономика, допълни той.
Няма как политиците да замразят цените наистина. Нито имат капацитета да контролират, нито могат да направят, дори да го напишат в закона, каза още финансистът.
Ако теоретично това се случи, след година и половина всичко това ще се отпуши, цените ще скочат и това ще обезсмисли всички тези мерки, които сега се прилагат, допълни той.
Търговците нямат интерес да вдигат цените необосновано. Никаква логика няма в това, посочи той.
Моля, подкрепете ни.





