Спорът за името на Мария Кюри пламва отново – този път около новите евробанкноти

Мария Кюри, която печели две Нобелови награди за откритията си в областта на радиацията, е сред символите на „европейската култура“, които ЕЦБ може да включи в следващата серия банкноти. Управителният съвет на ЕЦБ трябва да вземе окончателното решение за дизайна до края на 2026 г., но новите банкноти няма да бъдат пуснати в обращение още няколко години след това, пише Politico.
Кюри е първата жена, носител на Нобелова награда, и единственият човек, получил Нобел в две различни научни области. Тя е избрана да краси банкнотата от 20 евро. Има само един проблем: поляците настояват, че централната банка е пропуснала съществена част от името ѝ в краткия списък с кандидати.
Кюри приема френската фамилия на съпруга си Пиер през 1895 г., но е родена като Мария Склодовска във Варшава. Когато печели първата си Нобелова награда по физика през 1903 г. заедно със съпруга си, е записана като Мария Кюри. Когато през 1911 г. получава втората си награда — този път по химия, вече като вдовица — тя избира двойната фамилия: Мария Склодовска-Кюри. Завръщането към моминското ѝ име е възприето като послание, което едновременно отстоява феминистка и национална идентичност.
Пропускането на това име от ЕЦБ предизвика силна реакция в Полша Полски дипломати в Брюксел предупредили ЕЦБ, че това е неточно, казват източници. Управителят на Полската централна банка Адам Глапински също е изпратил писмо до председателката на ЕЦБ Кристин Лагард. Полски евродепутати – и дори някои не-поляци, съпричастни към феминизма на Кюри – също са изпратили протестни писма.
Макар Полша да има своя собствена валута и да не използва еврото, ЕЦБ вече направи компромис, като актуализира записа на своя уебсайт на „Мария Кюри (родена Склодовска)“.
Някои побързаха да обявят победа.
„Много се радвам, че ЕЦБ взе под внимание опасенията на Полша и коригира дизайна на новата банкнота от 20 евро, за да отрази полското наследство на Мария Склодовска-Кюри“, каза консервативният евродепутат Януш Левандовски.
Но реалността е малко по-сложна. Дори самата Кюри често е колебаела как да се подписва – използвала е „Склодовска-Кюри“ през голяма част от брака си, но все по-често преминавала към „М. Кюри“ след смъртта на Пиер, особено в професионален контекст.
Освен това е възможно културни фигури изобщо да не бъдат включени в новите банкноти, ако алтернативен дизайн – със символи като птици и реки – преобладава в предпочитанията. Още по-съществено е, че ЕЦБ все още не е решила дали официално да използва двойната фамилия на Кюри. Централната банка консултира въпроса с нейните наследници и Института Кюри в Париж, за да реши кое е най-подходящото решение.
„ЕЦБ се консултира с различни източници, за да определи най-подходящия начин, по който да се изписва името ѝ. Ако темата 'Европейска култура' бъде избрана за бъдещия дизайн, ще се вземе решение как ще бъдат изписвани имената на всички подбрани личности върху банкнотите“, казва говорител на ЕЦБ. „Засега ще я наричаме 'Мария Кюри (родена Склодовска)''“.
Моля, подкрепете ни.





