Сръбският министър на отбраната: Ако армията получи заповед от Вучич да влезе в Косово, ще го направи
Вучевичпоиска и по-голямо присъствие на части на силите на НАТО в Косово - KFOR, особено в сръбските райони, предаде "Данас", цитиран от БГНЕС.
Той добави, че сътрудничеството на ръководеното от него министерство и сръбската армия с мисията на КФОР е добро и функционира в съответствие с Резолюция 1244 и Военнотехническото споразумение от Куманово.
„Сътрудничеството се основава на взаимно уважение и протича коректно. Република Сърбия смята, че KFOR трябва да има възможно най-значима роля в Косово, особено в районите, където живее сръбското население. Нямаме нищо против присъствието на KFOR в нашите общности".
„Ако сръбската армия получи такава заповед от президента на Република Сърбия, като главнокомандващ, нейните части да навлязат на територията на Косово, сръбската армия ще изпълни такова задача ефективно, професионално и успешно. И дори тогава те биха го съобщили предварително на частите на KFOR. Те не биха направили нищо зад гърба на никого. Слава Богу, досега не ни се е налагало да вземаме такова решение“, допълни той.
Ръководителят на Службата на сръбското правителство за Косово Петър Петкович заяви, че все още няма информация защо е било отхвърлено искането на EULEX да участва в разследването на инцидента от 24 септември заедно с косовската полиция, въпреки че е изминала една седмица от инцидента в Банска.
"Причината за това е, че косовската полиция може да прикрие факта, че сърбите са били хладнокръвно убити... Втората причина е, че може да прикрие факта, че в редиците на косовската полиция е имало и наемни убийци, които са дошли от различни терористични лагери със задачата да убият всички сърби, тъй като това са били заповеди на Курти", заяви Петкович на медийна конференция.
Той добави, че терорът на Курти срещу сърбите се засилва ежедневно, защото "няма адекватна реакция от страна на Запада".
"Ние не искаме от KFOR или EULEX да застанат на страната на Сърбия, а само да бъдат обективни, неутрални", каза Петкович.
Битка между полицията и въоръжени сърби, скрити в манастир, превърна тихото село Банска в Северно Косово във военна зона по-рано тази седмица. Това е и причината за настоящата ескалация на напрежението.
Косово, което обяви независимост от Сърбия през 2008 г. след партизанско въстание и намеса на НАТО през 1999 г., обвинява Сърбия, че въоръжава и подкрепя сръбските бойци. Сърбия пък обвинява Косово, че упражнява натиск и потисничество спрямо етническите сърби.
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.