Средиземноморски циклон носи дъжд и студ днес

Проливни есенни дъждове. За денонощието на места ще паднат над 50 л/кв.м. Значителни количества се очакват почти в цялата страна, с изключение на крайния Югозапад и Североизток.
Снеговалежи. В планините на Западна България снегът ще продължи, с нова покривка 10–20 см. В хода на деня е вероятен сняг и по-ниско – около 800–1000 м н.в. В равнините трайна снежна покривка не се очаква, но в по-студените часове преди обяд валежът може временно да се засили. Зона с потенциал за снеговалеж обхваща Видин, Монтана, Враца, Ловеч, София, Кюстендил, Перник, Благоевград и Пазарджик.
Силен вятър. През деня ще духа студен североизточен вятър, който ще отслабва към късния следобед и вечерта. Опасно силни пориви се очакват в планините, в Североизтока и по крайбрежието – 80–100 км/ч. В планините това ще създава условия за виелици и навявания, а по морето – вълнение над 3–4 м.
Предупреждения. За петък е в сила оранжев и жълт код за дъжд и мокър сняг в 20 области.
Уикенд прогноза. В събота времето ще е по-спокойно: предимно облачно с разкъсвания следобед, валежи в Източна България и по планините. Остава студено – 4–5°С в отделни западни райони до 14–15°С на изток. В неделя – предимно слънчево; призори мразовито с условия за слани по високите места на Западна България, следобед 15–20°С.
Октомври ще продължи с по-стабилно време. В началото ще премине студен фронт с дъждове, около средата на периода облачността ще се разкъсва с повече слънце, а към края на работната седмица е вероятен още един фронт с кратки превалявания.
Температури и мъгли. Сутрините често ще са мъгливи и студени, при ясно време с условия за слана. Дневните температури ще са по-ниски в началото на седмицата, след което ще се повишават, но в Западна България ще остане относително по-хладно.
Моля, подкрепете ни.





