Реклама / Ads
9| 5177 |04.09.2019 НОВИНИ

Стари компютри причинили теча на данни от НАП

.
Общо 20 са нарушенията на сигурността на личните данни, които са били констатирани при продължилата повече от месец проверка в приходната агенция. Едно от основните заключения на регулатора, е че нито операционната система, нито софтуера на НАП са били осъвременени от 2008 година досега.
 

Липсва система за оценка на риска и система за анализ на сигналите при опит за злонамерено проникване. Няма и резервен сървър с базата данни, който да бъде включен, ако основният бъде хакнат, са част от нарушенията, констатирани в НАП.

 

"Продължителното, самостоятелно разработване на приложение за ел. услуги към гражданите, според нас е дебалансирало системата за защита на данните, като тежестта е изнесена към функционалността на услугите в полза на гражданите за сметка на необходимата защита при обработка на данните на данъчно задължените лица, казва Светослав Караджов- председател на Комисията за защита на личните данни.

 

Заради тези пропуски регулаторът глоби НАП с 5,1 млн. или по лев и 17 стотинки за всеки пробив на лични данни.

 

Управляващи и опозиция се скараха за това, кой е назначил и с каква квалификация експертите в приходната агенция, които отговарят за защитата на нашите лични данни.

От левицата обвиниха ГЕРБ, че вместо компютърни специалисти в Дирекцията за електронна сигурност са назначени хора с екзотични професии.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 7| 6255 |10.02.2020 Започна делото за теча на данни от НАП, експертиза ще проверява как е станало . 7| 4331 |21.07.2019 Председателят на КЗЛД: Санкцията за НАП никак няма да е малка . 22| 7232 |19.07.2019 М. Константинов: Кристиян искал да покаже колко е велик, но направил левашка грешка . 7| 6650 |16.07.2019 Проф. Н. Радулов: Неподготвените айти специалисти в администрацията са опасност

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads