Според информацията блокадата и засиленият патрул от страна на талибаните са въведени като мярка, за да се гарантира, че онези граждани, които са работили със САЩ и техните съюзници, не напускат страната. Освен това "Ал-Арабия" също така съобщава, че са създадени контролно-пропускателни пунктове във всички големи градове на Афганистан и че талибаните засилват търсенето на всеки, който е помагал на бившето управление  на страната, уточнява БНР.